Vilket land handlar du från?

Vi visar butiker som levererar till ditt land. Språket anpassas automatiskt och du kan ändra det när du vill.

Irland och Storbritannien

Resten av Europa

Bästa e-MTB-cyklar 2026

Uppdaterad · 6 produkter jämförda · 13 egenskaper jämförda

En e-MTB ger motorhjälp till en riktig mountainbike, så du kan ta dig längre och köra fler stigar på en dag. Varje cykel här är en pedelec som är tillåten på väg och stig: motorn hjälper bara när du trampar, har en märkeffekt på 250 W och slutar assistera vid 25 km/h, så ingen körkort eller försäkring krävs i Storbritannien, Irland eller EU.

Vi jämförde sex cyklar från fem märken, från en billig hardtail till en lätt premium-helfjädrad. Specifikationerna kommer från tillverkarnas egna sidor, och vi anger varje tillverkares uppgivna räckvidd. Priserna ändras ofta, så använd knapparna för att se dagens pris i varje butik.

Kort svar: Bäst budget: Rockrider E-ST 500. Bäst hardtail: Cube Reaction Hybrid Performance 720. Bäst värde helfjädrad: Giant Stance E+ 2. Bäst för kraft: Canyon Neuron:ON 7. Bäst lättvikt: Specialized Turbo Levo SL 2 Comp Alloy.

Elektriska mountainbikes: jämförelse för Sverige

EgenskapRockrider E-ST 500 (27.5 in)Bäst budgetRockrider E-ST 500 (27.5 in)Cube Reaction Hybrid Performance 720Bäst hardtailCube Reaction Hybrid Performance 720Giant Stance E+ 2Bäst värde helfjädradGiant Stance E+ 2Canyon Neuron:ON 7Bäst för kraftCanyon Neuron:ON 7Cube Stereo Hybrid ONE44 Pro 800Bäst lång räckviddCube Stereo Hybrid ONE44 Pro 800Specialized Turbo Levo SL 2 Comp AlloyBäst lättviktSpecialized Turbo Levo SL 2 Comp Alloy
Se priser
Bäst förFörsta e-MTB på snäv budgetLånga turer och blandad terrängFörsta helfjädrade trailcykelnKraftfull trailkörning för pengarnaHeldagsturer och stor batteriräckviddEn cykel som åker som en vanlig MTB
PrisklassBudgetMellanklassÖvre mellanklassÖvre mellanklassÖvre mellanklassPremium
TypHardtail e-MTBHardtail e-MTB (version Easy Entry kontrollerad)Helfjädrad trail e-MTBHelfjädrad trail e-MTBHelfjädrad trail e-MTBLätt helfjädrad trail e-MTB
MotorBrose C, mittmotor, 250 WBosch Performance Line (BDU34), mittmotorGiant SyncDrive Sport2, tillverkad med Yamaha, mittmotorBosch Performance Line PX, mittmotorBosch Performance Line CX, mittmotorSpecialized SL 1.2, mittmotor, 320 W toppeffekt
Max vridmoment50 Nm75 Nm75 NmUpp till 90 NmUpp till 120 Nm (Cubes uppgift)50 Nm
Batteri420 Wh, löstagbart (Samsung SDI- eller LG-celler)720 Wh (Bosch PowerTube 720, integrerat)625 Wh (EnergyPak Smart, kompatibel med räckviddsförlängare)Bosch PowerTube 600 Wh eller 800 Wh (väljs vid beställning)800 Wh (Bosch PowerTube 800, integrerat)320 Wh, helt integrerat
Uppgiven räckviddUpp till 90 kmUpp till 185 km (Bosch-uppgift som Cube anger)Anges inteAnges inteAnges inteAnges inte
Fjädringsväg (fram / bak)120 mm fram / hardtail120 mm fram (100 mm på mindre storlekar) / hardtail140 mm fram / 125 mm bak150 mm fram / 145 mm bak140 mm fram / 140 mm bak150 mm fram / 150 mm bak (140 mm gaffel på storlek S1)
Ram6061-aluminiumAluminium Superlite (6061)ALUXX SL-aluminium, FlexPoint-bakfjädringAluminiumAluminium SuperliteM5-aluminium
Hjul och däck27.5 in, 2.25-2.35 in tubelessberedda däck27.5 in på den här ramen, Schwalbe Smart Sam 2.6 in29 in, Maxxis Minion DHF 2.5 in fram, Dissector 2.4 in bak29 in (27.5 in på XS-S), Schwalbe Romy Trail 2.5 in29 in (27.5 in på storlek S), Schwalbe Smart Sam 2.6 inBlandade: 29 in fram, 27.5 in bak, 2.4 in däck
VäxlarMicroshift Acolyte 8-växlad (12-42T)Shimano Deore 12-växlad (10-51T)Shimano Deore LinkGlide 10-växlad (11-43T)Shimano Deore 12-växlad (10-51T)Shimano XT bakre växelväxel, Deore-spak, 12-växlad (10-51T)SRAM Eagle 90 T-Type 12-växlad (10-52T)
BromsarTektro M276 hydraulisk skivbroms, 160 mmShimano BR-MT200 hydraulisk skivbroms, 180 mmTektro HD-M745 Orion 4-kolvs hydraulisk, 203 mmShimano M6220 4-kolvs hydraulisk, 203 mmShimano BR-MT420 4-kolvs hydraulisk, 203 mmSRAM Maven Bronze 4-kolvs hydraulisk, 200 mm
Vikt (tillverkare)22.9 kg (storlek M, utan pedaler)26.2 kg (Cubes annons)Anges inte26.5 kg (storlek M)26.7 kg (Cubes annons)20.26 kg (storlek S4)
OmdömeEn riktig hardtail med mittmotor, hydrauliska bromsar och löstagbart batteri till ett pris som de stora namnen inte kan matcha, i ett enkelt paket för lätt användning.En hardtail med stort Bosch-batteri för skogsvägar, grus och lätta stigar, som ger räckvidd och finish till en mellanprisad nivå, även om den är tung.En okomplicerad 29er med 125 mm bakfjädring, ett 625 Wh-batteri och kraftfulla fyrkolvsbromsar från ett märke med ett stort återförsäljarnät.Canyons bästa helkraftiga e-MTB i värde, med en stark Bosch PX-motor, RockShox-gaffel, dropper och ett val av batteri, såld direkt.En tung men välutrustad trailcykel med 800 Wh-batteri, en kraftfull Bosch CX-motor, RockShox-fjädring och dropper.En lätt, kvick e-MTB som åker som en vanlig trailcykel med extra hjälp, till priset av ett litet batteri och ett premiumpris.

Utförliga genomgångar

Rockrider E-ST 500 (27.5 in)
Bäst budget

Rockrider E-ST 500 (27.5 in)

Bäst för: Första e-MTB på snäv budget · Budget

En riktig hardtail med mittmotor, hydrauliska bromsar och löstagbart batteri till ett pris som de stora namnen inte kan matcha, i ett enkelt paket för lätt användning.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Brose mittmotor med vridmomentsensor, ovanligt i den här prisklassen
  • Hydrauliska skivbromsar och ett löstagbart batteri på 420 Wh
  • Lättaste hardtail här, cirka 23 kg
  • Tubelessberedda hjul och plats för 2,5 in däck

Nackdelar

  • Enkel Microshift 8-växlad växling och 120 mm Suntour-gaffel
  • Endast två storlekar listade, och lagret tar slut
  • Riktad mot lätta stigar, inte hård körning

Rockrider E-ST 500 är det förnuftiga sättet in i elektrisk mountainbikning om du inte är redo att lägga stora pengar. Till skillnad från många billiga elcyklar använder den en mittmotor, en Brose C-enhet med vridmomentsensor. Det innebär att assistansen följer hur hårt du trampar, vilket känns naturligt i backar och på lös mark. Motorn ger 50 Nm, och assistansen bryts vid 25 km/h som EU:s regler kräver.

Batteriet på 420 Wh är löstagbart, så du kan ladda det inomhus, och Decathlon anger upp till 90 km på en laddning. Se det som ett bästa scenario på mild terräng med låg assistans. Paketet runt motorn är enkelt: en ram i 6061-aluminium, Microshift 8-växlad växling, en 120 mm Suntour-gaffel och Tektro hydrauliska bromsar med 160 mm bromsskivor. Med 22,9 kg för en medelstor är den lätt nog att lyfta upp på ett takställ för bil.

Den är inte en cykel för branta, tekniska nedfarter. Decathlon själva beskriver användningen som låg intensitet och medelnivå, och gaffeln är en enkel spiralfjäder. Se den som en kapabel allroundcykel för skogsstigar, grusvägar och helgtrailcenter, och den klarar det mycket väl. Lagret hos Decathlon ändras ofta, så kontrollera tillgängligheten.

Viktiga specifikationer
TypHardtail e-MTB
MotorBrose C, mittmotor, 250 W
Max vridmoment50 Nm
Batteri420 Wh, löstagbart (Samsung SDI- eller LG-celler)
Uppgiven räckviddUpp till 90 km
Fjädringsväg (fram / bak)120 mm fram / hardtail
Ram6061-aluminium
Hjul och däck27.5 in, 2.25-2.35 in tubelessberedda däck
VäxlarMicroshift Acolyte 8-växlad (12-42T)
BromsarTektro M276 hydraulisk skivbroms, 160 mm
Vikt (tillverkare)22.9 kg (storlek M, utan pedaler)
DisplayERGO 500 med 3 assistanslägen och gånglägen
StorlekarM (165-174 cm) och XL (185-200 cm) listade hos Decathlon Irland

Kommentar om kontrollen: Alla uppgifter kommer från Decathlon Irlands egen sida. Äldre annonser för den här cykeln på andra sajter nämner en räckvidd på 70 km och andra gaffelmodeller; vi använder Decathlons uppgift på 90 km och XCM-gaffeln på 120 mm som den nu listar. Sidan anger två möjliga cellillverkare och tre möjliga däckmodeller beroende på tillgänglighet.

Specifikationer kontrollerade mot: Decathlon Irland produktsida (E-ST 500)

Tillbaka till tabellen ↑

Cube Reaction Hybrid Performance 720
Bäst hardtail

Cube Reaction Hybrid Performance 720

Bäst för: Långa turer och blandad terräng · Mellanklass

En hardtail med stort Bosch-batteri för skogsvägar, grus och lätta stigar, som ger räckvidd och finish till en mellanprisad nivå, även om den är tung.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Stort Bosch-batteri på 720 Wh för långa dagar
  • Mjuk 75 Nm Bosch Performance Line-motor
  • Brett 10-51T Deore-växlingsspann och 2,6 in däck
  • Flera ramstilar och storlekar, samt förberedd för stänkskydd

Nackdelar

  • Tung, över 26 kg
  • Enkel spiralgaffel begränsar förmågan på grova stigar
  • MT200-bromsar är i inträdesklassen för en så tung cykel

Cube Reaction Hybrid Performance är en praktisk hardtail för åkare som vill ha räckvidd före ren trailaggressivitet. Bosch Performance Line-motorn levererar upp till 75 Nm och är känd för att vara mjuk och tyst, och 720 Wh PowerTube-batteriet är stort för en cykel på den här nivån. Cube anger batteriets räckvidd i bästa fall till upp till 185 km, en siffra som förutsätter ideala förhållanden, så räkna med betydligt mindre i kuperad terräng.

Utrustningen är förnuftig snarare än spännande. En 12-växlad Shimano Deore-drivlina med en 10-51T kassett ger ett brett växelspann för backar, 2,6 in Schwalbe Smart Sam-däck ger komfort och grepp på grus och skogsstigar, och SR Suntour-spiralgaffeln har 120 mm fjädringsväg (100 mm på mindre ramar). Ramen i aluminium har invändig kabeldragning och är förberedd för stänkskydd, så cykeln fungerar både som trailcykel och som vardagscykel.

Den största nackdelen är vikten. Cube anger 26,2 kg för versionen vi kontrollerade, och det stora batteriet är en del av det. Bromsarna är Shimano MT200-hydrauliska, fullt tillräckliga för måttlig användning men inte vad man skulle välja för branta nedfarter.

För blandad körning med enstaka stig, och för åkare som värdesätter batteristorlek högre än fjädring, är det ett solitt val i mellanprisklassen.

Viktiga specifikationer
TypHardtail e-MTB (version Easy Entry kontrollerad)
MotorBosch Performance Line (BDU34), mittmotor
Max vridmoment75 Nm
Batteri720 Wh (Bosch PowerTube 720, integrerat)
Uppgiven räckviddUpp till 185 km (Bosch-uppgift som Cube anger)
Fjädringsväg (fram / bak)120 mm fram (100 mm på mindre storlekar) / hardtail
RamAluminium Superlite (6061)
Hjul och däck27.5 in på den här ramen, Schwalbe Smart Sam 2.6 in
VäxlarShimano Deore 12-växlad (10-51T)
BromsarShimano BR-MT200 hydraulisk skivbroms, 180 mm
Vikt (tillverkare)26.2 kg (Cubes annons)
GaffelSR Suntour X32 NLO spiral
DisplayBosch Purion 200

Kommentar om kontrollen: Vi kontrollerade versionen Easy Entry (27,5 in) på Cubes sida. Siffran 185 km är Boschs uppgift om bästa möjliga räckvidd för PowerTube 720, som visas på Cubes sida, inte ett Cube-test av den här cykeln. Hjulstorlek, gaffelväg och vikt skiljer sig på de andra ramversionerna; Cubes uppgifter gäller.

Specifikationer kontrollerade mot: Cube Reaction Hybrid Performance 720 produktsida, Cube Reaction Hybrid-sortimentssida

Tillbaka till tabellen ↑

Giant Stance E+ 2
Bäst värde helfjädrad

Giant Stance E+ 2

Bäst för: Första helfjädrade trailcykeln · Övre mellanklass

En okomplicerad 29er med 125 mm bakfjädring, ett 625 Wh-batteri och kraftfulla fyrkolvsbromsar från ett märke med ett stort återförsäljarnät.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Helfjädring med 140/125 mm fjädringsväg till mellanprisklass
  • 625 Wh-batteri plus tillvalig räckviddsförlängare på 250 Wh
  • Fyrkolvsbromsar med 203 mm bromsskivor
  • Stort återförsäljarnät för service

Nackdelar

  • Vikt anges inte
  • Enkel fjädring och 10-växlad växling
  • Specifikationer skiljer sig mellan modellår och marknader

Giant Stance E+ 2 bygger på en enkel idé: ge nya trailåkare helfjädring och ett starkt batteri utan premiumpris. SyncDrive Sport2-motorn, tillverkad tillsammans med Yamaha, är märkt med 75 Nm, och EnergyPak Smart-batteriet rymmer 625 Wh enligt det aktuella specifikationsbladet vi hittade. Giant säljer också en 250 Wh räckviddsförlängare till den här ramen, vilket ger god marginal på långa dagar.

Chassit använder Giants FlexPoint-bakparti, en flexledskonstruktion som ger 125 mm fjädringsväg med färre lager att underhålla, kombinerad med en 140 mm SR Suntour-gaffel. Hjulen är 29 in med greppvänliga Maxxis-däck, och Tektro Orion-fyrkolvsbromsar med 203 mm bromsskivor ger förtroende i branta nedfarter, vilket är anmärkningsvärt på den här nivån. Växlingen sköts av en 10-växlad Shimano Deore LinkGlide-drivlina, som är byggd för den extra belastning som elcykelmotorer lägger på kedjan.

Cykeln låtsas inte vara en tävlingsmaskin. Fjädringskomponenterna är enkla, växlingen är smalare än på 12-växlade konkurrenter, och Giant anger ingen vikt. Den är bäst lämpad som en robust, förlåtande trailcykel som du kan köpa och serva hos en lokal återförsäljare.

Specifikationerna varierar mellan regioner och år, så bekräfta batteristorlek och färg med butiken innan du beställer.

Viktiga specifikationer
TypHelfjädrad trail e-MTB
MotorGiant SyncDrive Sport2, tillverkad med Yamaha, mittmotor
Max vridmoment75 Nm
Batteri625 Wh (EnergyPak Smart, kompatibel med räckviddsförlängare)
Uppgiven räckviddAnges inte
Fjädringsväg (fram / bak)140 mm fram / 125 mm bak
RamALUXX SL-aluminium, FlexPoint-bakfjädring
Hjul och däck29 in, Maxxis Minion DHF 2.5 in fram, Dissector 2.4 in bak
VäxlarShimano Deore LinkGlide 10-växlad (11-43T)
BromsarTektro HD-M745 Orion 4-kolvs hydraulisk, 203 mm
Vikt (tillverkare)Anges inte
BakfjädringSR Suntour Raidon R-dämpare, 190x45 mm
RäckviddsförlängareTillval EnergyPak Plus, 250 Wh (Giant UK-sida)

Kommentar om kontrollen: Giants nuvarande tyskspråkiga specifikationsblad anger SyncDrive Sport2 (75 Nm) och ett 625 Wh-batteri. Ett äldre engelskt (Irland) blad för samma namn anger en 70 Nm-motor och 500 Wh-batteri, så tidigare lager kan skilja sig; vi använder det nyare bladet. Giant anger varken vikt eller uppgiven räckvidd för den här modellen, så båda visas som ej angivna. Giants brittiska sida anger 120 mm bakfjädring i vissa texter men 125 mm i specifikationen, och vi använder 125 mm.

Specifikationer kontrollerade mot: Giant Stance E+ 2 specifikationsblad (PDF), Giant UK Stance E+-sida

Tillbaka till tabellen ↑

Canyon Neuron:ON 7
Bäst för kraft

Canyon Neuron:ON 7

Bäst för: Kraftfull trailkörning för pengarna · Övre mellanklass

Canyons bästa helkraftiga e-MTB i värde, med en stark Bosch PX-motor, RockShox-gaffel, dropper och ett val av batteri, såld direkt.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Kraftfull Bosch PX-motor med upp till 90 Nm
  • Val mellan batteri på 600 eller 800 Wh
  • RockShox-fjädring, dropper och fyrkolvsbromsar
  • Säljs direkt, ofta med 30 dagars returrätt

Nackdelar

  • Tung, 26,5 kg
  • Säljs endast online, så du gör slutjusteringen själv eller ordnar service
  • Uppgiven räckvidd anges inte

Neuron:ON 7 är Canyons ingång till sitt helkraftiga e-MTB-sortiment, och den har mer utrustning än de flesta cyklar i ungefär samma prisklass. Bosch Performance Line PX-motorn ger upp till 90 Nm vridmoment och är tyst och mjuk, vilket passar tekniska backar. I Storbritannien och EU begränsas assistansen till 25 km/h precis som för alla lagliga pedelecar. Du kan välja ett batteri på 600 Wh för lättare hantering eller ett på 800 Wh för längre dagar.

Chassit har 150 mm fram och 145 mm bak, med en RockShox Psylo-gaffel och en Deluxe Select-dämpare. Shimano Deore 12-växlad växling, fyrkolvs Shimano-bromsar med 203 mm bromsskivor och en dropper-sadelstolpe ingår alla. Canyon använder 29 in-hjul på storlek M till XL och 27,5 in på de minsta storlekarna, vilket är ett förnuftigt upplägg för kortare åkare.

Cykeln väger 26,5 kg i storlek M, så den är ingen lättvikt, och Canyon publicerar ingen uppgiven räckvidd. Eftersom Canyon säljer direkt sparar du pengar men du ansvarar också för monteringskontroller och ordnar egen service, så den passar åkare som trivs i en verkstad eller bor nära en bra lokal mekaniker.

För kraft, fjädringskvalitet och komponentvärde är den svår att slå i den här klassen.

Viktiga specifikationer
TypHelfjädrad trail e-MTB
MotorBosch Performance Line PX, mittmotor
Max vridmomentUpp till 90 Nm
BatteriBosch PowerTube 600 Wh eller 800 Wh (väljs vid beställning)
Uppgiven räckviddAnges inte
Fjädringsväg (fram / bak)150 mm fram / 145 mm bak
RamAluminium
Hjul och däck29 in (27.5 in på XS-S), Schwalbe Romy Trail 2.5 in
VäxlarShimano Deore 12-växlad (10-51T)
BromsarShimano M6220 4-kolvs hydraulisk, 203 mm
Vikt (tillverkare)26.5 kg (storlek M)
GaffelRockShox Psylo Silver RC, 150 mm
DämpareRockShox Deluxe Select
DropperIngår

Kommentar om kontrollen: Canyons sida anger Bosch PX-motorn, 150/145 mm fjädringsväg och 26,5 kg vikt (storlek M) men anger inte standardbatteristorleken eller någon uppgiven räckvidd, så alternativen 600/800 Wh anges som de står och räckvidden visas som ej angiven.

Specifikationer kontrollerade mot: Canyon UK Neuron:ON 7 produktsida

Tillbaka till tabellen ↑

Cube Stereo Hybrid ONE44 Pro 800
Bäst lång räckvidd

Cube Stereo Hybrid ONE44 Pro 800

Bäst för: Heldagsturer och stor batteriräckvidd · Övre mellanklass

En tung men välutrustad trailcykel med 800 Wh-batteri, en kraftfull Bosch CX-motor, RockShox-fjädring och dropper.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Stort 800 Wh-batteri för heldagsåkning
  • Kraftfull Bosch CX-motor
  • RockShox-gaffel och -dämpare, 140 mm i båda ändar
  • Dropper och fyrkolvsbromsar ingår

Nackdelar

  • Tung, 26,7 kg
  • Endast enkla däck för aggressiv körning
  • Uppgiven räckvidd anges inte

Stereo Hybrid ONE44 Pro är Cubes kapabla trail-e-MTB, byggd för åkare som vill komma längre och fortsätta klättra när andra vänder. Dess 800 Wh Bosch PowerTube är ett av de största batterierna på den här sidan, och Bosch Performance Line CX-motorn anges av Cube till upp till 120 Nm assistans. Precis som för alla cyklar här stannar assistansen vid 25 km/h i Storbritannien och EU.

Fjädringen är en RockShox Psylo Silver RC Air-gaffel och en Deluxe Select+-dämpare, var och en med 140 mm, vilket passar flytande stigar och måttlig teknisk körning. Shimanos XT-bakväxelväxel och Deore 12-växlad drivlina sköter växlingen, med 203 mm fyrkolvsbromsar för kontroll, och en dropper-sadelstolpe ingår så att du kan sänka sadeln i nedförsbackar. Schwalbe Smart Sam 2,6 in-däck är bekväma och pålitliga men en blandad konstruktion, så aggressiva åkare kan vilja uppgradera dem.

Priset för all den kapaciteten är vikten: Cube anger 26,7 kg. Den är stabil och förankrad på stigen, men svårare att lyfta upp på ett takställ eller i en bil. Cube publicerar inte heller någon uppgiven räckvidd, så vi kan inte ange någon.

Om långa dagar och starka backar väger tyngre för dig än en lätt cykel är det här ett välutrustat val med Cubes breda återförsäljarstöd.

Viktiga specifikationer
TypHelfjädrad trail e-MTB
MotorBosch Performance Line CX, mittmotor
Max vridmomentUpp till 120 Nm (Cubes uppgift)
Batteri800 Wh (Bosch PowerTube 800, integrerat)
Uppgiven räckviddAnges inte
Fjädringsväg (fram / bak)140 mm fram / 140 mm bak
RamAluminium Superlite
Hjul och däck29 in (27.5 in på storlek S), Schwalbe Smart Sam 2.6 in
VäxlarShimano XT bakre växelväxel, Deore-spak, 12-växlad (10-51T)
BromsarShimano BR-MT420 4-kolvs hydraulisk, 203 mm
Vikt (tillverkare)26.7 kg (Cubes annons)
GaffelRockShox Psylo Silver RC Air, 140 mm
DämpareRockShox Deluxe Select+, trunnion-montering
DropperIngår

Kommentar om kontrollen: Cubes sida anger drivenheten som Performance Line CX 'max. 120 Nm' och vi upprepar siffran som Cubes uppgift. Sidan anger ingen uppgiven räckvidd för den här cykeln, så den visas som ej angiven. Cube noterar att cyklar kan levereras med ändrade komponenter på grund av leveransproblem.

Specifikationer kontrollerade mot: Cube Stereo Hybrid ONE44 Pro 800 produktsida, Cube Stereo Hybrid-sortimentssida

Tillbaka till tabellen ↑

Specialized Turbo Levo SL 2 Comp Alloy
Bäst lättvikt

Specialized Turbo Levo SL 2 Comp Alloy

Bäst för: En cykel som åker som en vanlig MTB · Premium

En lätt, kvick e-MTB som åker som en vanlig trailcykel med extra hjälp, till priset av ett litet batteri och ett premiumpris.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Bara cirka 20 kg, betydligt lättare än helkraftiga konkurrenter
  • Fox-fjädring och SRAM Maven-bromsar
  • Blandade hjul för kvick hantering
  • Tyst motor med naturlig känsla och bra appstyrning

Nackdelar

  • Litet batteri på 320 Wh begränsar räckvidden
  • Mindre assistans i branta backar än helkraftiga motorer
  • Dyr

Turbo Levo SL 2 Comp Alloy är för åkare som vill ha en elcykel som fortfarande känns som en mountainbike. Med 20,26 kg är Specialized listade vikt flera kilo lägre än de helkraftiga cyklarna här, och den hanterar därefter: lätt att slänga runt i kurvor, lätt att köra med motorn avstängd och betydligt enklare att lasta in i bil. SL 1,2-motorn ger 50 Nm och 320 W i toppeffekt, en mild förstärkning jämfört med de 85 Nm och mer som helkraftssystemen har.

Den avvägningen definierar cykeln. Det integrerade batteriet på 320 Wh är litet, och Specialized publicerar ingen uppgiven räckvidd på sidan. Den passar åkare som planerar kortare, mer intensiva turer, eller som bär en räckviddsförlängare i flaskhållaren. Allt annat är trailklart: 150 mm Fox-fjädring i båda ändar, en Fox Float 36-gaffel, SRAM Maven-fyrkolvsbromsar, en SRAM Eagle T-Type 12-växlad drivlina och en dropper-sadelstolpe med justerbar höjd. Ramen är av M5-aluminium och har ett 29 in framhjul och ett 27,5 in bakhjul.

Det är det dyraste valet på vår lista. Om du vill ha maximal räckvidd och klättringskraft, välj en helkraftig cykel. Om du vill ha en kvick cykel och känslan av att åka utan assistans är den enastående.

Viktiga specifikationer
TypLätt helfjädrad trail e-MTB
MotorSpecialized SL 1.2, mittmotor, 320 W toppeffekt
Max vridmoment50 Nm
Batteri320 Wh, helt integrerat
Uppgiven räckviddAnges inte
Fjädringsväg (fram / bak)150 mm fram / 150 mm bak (140 mm gaffel på storlek S1)
RamM5-aluminium
Hjul och däckBlandade: 29 in fram, 27.5 in bak, 2.4 in däck
VäxlarSRAM Eagle 90 T-Type 12-växlad (10-52T)
BromsarSRAM Maven Bronze 4-kolvs hydraulisk, 200 mm
Vikt (tillverkare)20.26 kg (storlek S4)
GaffelFox Float 36 Rhythm
DämpareFox Float X Performance
DropperX-Fusion Manic, fjärrspak

Kommentar om kontrollen: Den enda Specialized-sida vi kunde läsa i sin helhet var den amerikanska sidan. Brittiska och EU-versioner är begränsade till 25 km/h assistans, men vi kunde inte bekräfta några regionala skillnader i komponenter. Specialized publicerar ingen uppgiven räckvidd på sidan, så räckvidden visas som ej angiven. Vikten avser storlek S4 enligt Specialized.

Specifikationer kontrollerade mot: Specialized Turbo Levo SL 2 Comp Alloy produktsida

Tillbaka till tabellen ↑

Köpguide

Hardtail eller helfjädring

En hardtail har fjädring bara fram. Den är billigare, lättare och enklare att underhålla, och den är rätt val för skogsvägar, grus och måttliga stigar, som Rockrider E-ST 500 och Cube Reaction Hybrid.

Helfjädring lägger till bakfjädring, som håller hjulet i marken över rötter och stenar och minskar tröttheten på långa nedfarter. Om du planerar att köra grova eller branta stigar, satsa extra på en cykel som Giant Stance E+ 2, Canyon Neuron:ON 7 eller Specialized Levo SL.

Motormärken och vridmoment

Varje lagligt elcykelmotor är märkt med 250 W, så vridmomentet i Nm säger mer om hjälpen i backar. Ingångscyklar erbjuder cirka 50 Nm, Bosch- och Giant-system i mellanklassen 75 Nm, och helkraftsmotorer som Bosch PX når cirka 90 Nm eller mer. Tillverkare anger ibland toppeffekt eller förstärkt vridmoment, så jämför likvärdiga siffror.

Mittmotorer, som på alla cyklar här, sitter vid pedalerna och använder växlarna, vilket passar klättring. Lätta system som Specialized SL 1,2 ger mindre skjuts men en mer naturlig körning.

Batteristorlek och räckvidd

Batterikapacitet anges i wattimmar (Wh). Uppgiven räckvidd förutsätter platt terräng och låg assistans, så mountainbikeåkning i brant terräng ger oftast betydligt mindre. Som grov vägledning passar 300 till 400 Wh kortare turer, 600 Wh är ett bra allroundval och 700 till 800 Wh passar heldagsturer i terräng. Vissa cyklar accepterar en räckviddsförlängare i flaskhållaren för längre sträckor.

Vikt

Helkraftiga e-MTB:er väger i allmänhet 24 till 27 kg, medan lättviktsmodeller som Specialized Levo SL ligger runt 20 kg. Vikten spelar roll när du lyfter upp cykeln på ett takställ, bär den över hinder eller kör med motorn avstängd eller urladdad. Kontrollera om en cykels angivna vikt gäller en medelstor ram och om den inkluderar pedaler.

Lagliga gränser och var du får köra

I Storbritannien, Irland och EU räknas en elcykel som en vanlig cykel om motorn bara hjälper när du trampar, är märkt med 250 W eller mindre och slutar assistera vid 25 km/h (15,5 mph). Förare i Storbritannien måste vara 14 år eller äldre. Cyklar som är olåsta eller som endast har gasreglage behandlas som motorfordon.

Lagliga e-MTB:er kan använda ridstigar och stigar där cykling är tillåten, men markägare och lokala regler kan fortfarande begränsa tillträdet, så kontrollera skyltarna innan du kör.

Vanliga frågor

Är elektriska mountainbikes lagliga i Storbritannien och Irland?

Ja, om de är pedelecar: motorn hjälper bara när du trampar, är märkt med högst 250 W och slutar vid 25 km/h (15,5 mph). Du behöver inget körkort, ingen försäkring och ingen registrering för sådana cyklar.

Räcker en hardtail e-MTB?

För skogsvägar, grus och lugnare stigar, ja, och den kostar mindre och väger mindre. För rötter, sten eller branta stigar är helfjädring mer bekvämt och kontrollerat.

Hur långt kan en elektrisk mountainbike köra på en laddning?

Det beror på batteristorlek, terräng, förarens vikt och assistansnivå. Tillverkare anger allt från 90 km på en 420 Wh Rockrider E-ST 500 till 185 km på ett 720 Wh Bosch-batteri, men kuperad mountainbikning med hög assistans använder betydligt mer batteri.

Hur mycket vridmoment behöver jag på en e-MTB?

Cirka 50 Nm räcker för lätta stigar. För branta, tekniska backar föredrar de flesta 75 Nm eller mer, och helkraftsmotorer når runt 90 Nm. Vridmomentsiffror kan anges på olika sätt av märkena, så jämför tillverkarnas uppgifter noggrant.

Är lätta e-MTB:er värda det?

De passar åkare som vill ha känslan av en vanlig mountainbike, som den cirka 20 kg tunga Specialized Turbo Levo SL 2 Comp Alloy. Avvägningen är ett mindre batteri och mindre assistans i backar än helkraftiga cyklar.

Elektriska mountainbikes: var köper man i Sverige?

I Sverige jämför vi Amazon.se. Vi har ännu inte kontrollerat några butikspriser i Sverige: knapparna öppnar butikens aktuella pris.