Vilket land handlar du från?

Vi visar butiker som levererar till ditt land. Språket anpassas automatiskt och du kan ändra det när du vill.

Irland och Storbritannien

Resten av Europa

Bästa racercyklar 2026

Uppdaterad · 6 produkter jämförda · 13 egenskaper jämförda

En bra racercykel gör långa turer lätta. För de flesta vuxna är det bästa valet en endurance- eller allroundcykel: en lite mer upprätt position än en tävlingscykel, skivbromsar och utrymme för bredare däck som tar upp dåliga vägbeläggningar.

Vi jämförde sex aktuella modeller som säljs i Irland, Storbritannien och EU, från en cykel i aluminium i inträdesklassen till en karboncykel med elektronisk växling. Giant och Canyon förekommer två gånger eftersom de säljer de starkaste endurance-serierna vi hittade. Priser och lager ändras ofta, så använd knapparna för att kontrollera dagens pris i varje butik.

Kort svar: Bästa inträdesval: Canyon Endurace AllRoad. Bäst värde för allround: Cube Attain SLX. Bäst för förstagångsköpare: Giant Contend AR 3. Bäst för dåliga vägar: Trek Domane AL 4. Bästa karboncykel: Canyon Endurace CF 7. Bäst i premiumklassen: Giant Defy Advanced 1.

Racercyklar: jämförelse för Sverige

EgenskapCanyon Endurace AllRoadBästa inträdesvalCanyon Endurace AllRoadGiant Contend AR 3Enklaste första köpetGiant Contend AR 3Cube Attain SLXBäst värde med 105Cube Attain SLXTrek Domane AL 4 Gen 4Bäst på dåliga vägarTrek Domane AL 4 Gen 4Canyon Endurace CF 7Bäst värde i karbonCanyon Endurace CF 7Giant Defy Advanced 1Bäst i premiumklassenGiant Defy Advanced 1
Se priser
Bäst förEn första riktiga racercykelÅkare som vill ha en cykel med stöd från en återförsäljareFullt Shimano 105 på budgetDåliga vägar och vinterkörningKarbonkomfort för långa turerElektronisk växling, långa turer
PrisklassBudgetMellanklassMellanklassMellanklassÖvre mellanklassPremium
RamAluminium (Endurace AL Disc)ALUXX-aluminium, thru-axel, skivaAluminium 6061 Superlite, semiaero-rörAlpha-aluminium, stänkskyddsfästenKarbon (CF), 1,080 gKompositmaterial i Advanced-klass (karbon)
GaffelKarbon, 12 mm thru-axelKomposit, 12 mm thru-axelHelkarbon, 12 mm thru-axelHelkarbon, avsmalnande, 12 mm thru-axelKarbon, 12 mm thru-axelKomposit, helkomposit styrrör, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano CUESShimano CUESShimano 105 (R7100)Shimano TiagraShimano 105 (R7100)Shimano 105 Di2 (elektronisk)
Antal växlar20 (2 x 10)20 (2 x 10)24 (2 x 12)22 (2 x 11)24 (2 x 12)24 (2 x 12)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-39T kassett50/34T vevset, 11-36T kassett50/34T vevset, 11-34T kassett50/34T vevset, 11-36T kassett50/34T vevset, 11-36T kassett50/34T vevset, 11-36T kassett
BromsarShimano CUES hydraulisk skivbroms, 160 mm bromsskivorTektro MD-C550 skivbroms, 160 mm bromsskivorShimano 105 hydraulisk skivbroms, 160 mmShimano skivbroms, 160 mm bromsskivor (spak- och oksmodeller inte bekräftade)Shimano 105 R7120 hydraulisk skivbroms, 160 mm bromsskivorShimano 105 Di2 hydraulisk skivbroms, 160 mm bromsskivor
HjulCanyon ROAD 25 AL, 700cGiant S-R2 Disc aluminium, 700cNewmen Performance R.32, tubelessberedd, 700cBontrager Paradigm 23, tubelessberedd, 700cNewmen Advanced G.34 karbon, 700cGiant P-R1 Disc aluminium, 25 mm fälgar, 700c
DäckSchwalbe G-One Comp K-Guard 35 mmCST Sprint 700 x 33cContinental Grand Prix 30 mmBontrager Kwaremont Comp 32 mmContinental Grand Prix TR 32 mmGiant Gavia Fondo 0, 700 x 32c, tubelessberedda
Största däckmått40 mm38 mm32 mmAnges inte38 mm40 mm
Vikt (tillverkare)10.76 kg (storlek M)Anges inte9.6 kg (Cubes uppgift, enligt återförsäljarlistor)Anges inte8.4 kg (storlek M)Anges inte
Ramstorlekar2XS till 2XLXS, S, M, M/L, L, XL47 till 62 cm44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 cm2XS till 2XLXS, S, M, M/L, L, XL
OmdömeEn välutrustad endurance-cykel i aluminium med hydrauliska skivbromsar, karbongaffel och plats för 40 mm däck, begränsad bara av sin vikt.En avspänd, förnuftigt specificerad endurance-cykel i aluminium med kompositgaffel och thru-axlar, såld genom Giants återförsäljarnät.En äkta 12-växlad Shimano 105-cykel med hydrauliska skivbromsar, karbongaffel och tubelessberedda hjul till mellanklassens pris.En komfortinriktad cykel i aluminium med full karbongaffel, Shimano Tiagra-växling och stänkskyddsfästen, med stöd av ett stort återförsäljarnät.En lätt endurance-cykel i karbon med Shimano 105 12-växlad, karbonhjul och en böjlig sadelstolpe, till ett pris som slår de flesta märkesbutiker.En endurance-cykel i karbon med elektronisk Shimano 105 Di2, D-Fuse-komfortdelar och utrymme för 40 mm däck.

Utförliga genomgångar

Canyon Endurace AllRoad
Bästa inträdesval

Canyon Endurace AllRoad

Bäst för: En första riktiga racercykel · Budget

En välutrustad endurance-cykel i aluminium med hydrauliska skivbromsar, karbongaffel och plats för 40 mm däck, begränsad bara av sin vikt.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Hydrauliska skivbromsar och karbongaffel i inträdesklassen
  • Plats för 40 mm däck och stänkskydd
  • Låg lägsta växel, 34 tänder fram och 39 bak, för backar
  • Fästen för pakethållare och väska gör den praktisk för pendling

Nackdelar

  • Cirka 10,8 kg, tung jämfört med karboncyklar
  • 10-växlad Shimano CUES är grundnivån
  • Säljs direkt, så ingen provkörning i butik

Endurace AllRoad är den billigaste cykeln här, men den känns inte som en urholkad kompromiss. Den har en karbongaffel, hydrauliska skivbromsar med 160 mm bromsskivor och en tvåkedjebladig Shimano CUES-drivlina med en stor 11-39T kassett, så branta backar är hanterbara för nya åkare.

Dess bästa egenskap är mångsidigheten. Ramen rymmer däck upp till 40 mm, och den levereras med 35 mm Schwalbe G-One-däck som rullar bekvämt på asfalt och klarar grusvägar och kanalstigar. Det finns fästen för stänkskydd, bakre pakethållare och en väska på ramröret, vilket gör den lika lämplig för pendling eller lätt turande som för helgturer.

Avvägningen är vikten. Canyon anger 10,76 kg för storlek M, och fälgarna i aluminium är tunga, så den kommer inte att kännas lika kvick som karboncyklarna längre upp i listan. Shimano CUES har dessutom 10 växlar i stället för 12 som på 105-cyklarna, även om den växlar bra och är enkel att serva.

Canyon säljer direkt till kunder, så du gör den slutliga passformen själv med storleksguiden och deras returpolicy i stället för att provköra i en butik. Om du vill ha en cykel för pendling, motion och enstaka grusväg till ett lågt pris är den svår att slå.

Viktiga specifikationer
RamAluminium (Endurace AL Disc)
GaffelKarbon, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano CUES
Antal växlar20 (2 x 10)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-39T kassett
BromsarShimano CUES hydraulisk skivbroms, 160 mm bromsskivor
HjulCanyon ROAD 25 AL, 700c
DäckSchwalbe G-One Comp K-Guard 35 mm
Största däckmått40 mm
Vikt (tillverkare)10.76 kg (storlek M)
Ramstorlekar2XS till 2XL
FästenFästen för stänkskydd, bakre pakethållare och ramväska
Säljs avCanyon direkt, med leverans och 30 dagars returrätt

Kommentar om kontrollen: Alla uppgifter kommer från Canyons egen sida för storlek M. Sidan anger inte modellår direkt.

Specifikationer kontrollerade mot: Canyon Irland produktsida (Endurace AllRoad)

Tillbaka till tabellen ↑

Giant Contend AR 3
Enklaste första köpet

Giant Contend AR 3

Bäst för: Åkare som vill ha en cykel med stöd från en återförsäljare · Mellanklass

En avspänd, förnuftigt specificerad endurance-cykel i aluminium med kompositgaffel och thru-axlar, såld genom Giants återförsäljarnät.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Kompositgaffel hjälper till att ta udden av dåliga underlag
  • Thru-axlar fram och bak samt skivbromsar
  • Säljs genom återförsäljare, så passform och inställning är enkla
  • Brett storleksutbud, inklusive M/L

Nackdelar

  • Vikt anges inte
  • Enkla hjul och 10-växlad växling
  • Däckutrymme på 38 mm är bra snarare än generöst

Contend AR 3 är Giants praktiska inträde i endurance-cykling på landsväg. AR står för all-road, vilket i praktiken betyder en mer upprätt och stabil position än en tävlingscykel, skivbromsar och utrymme för däck upp till 38 mm. Cykeln kommer med 33c CST-däck, en bra mellanväg mellan fart och komfort.

Ramen är av ALUXX-aluminium, men gaffeln är helt av komposit med kompositstyrrör, vilket är en trevligare del än man brukar hitta i den här klassen, och båda axlarna är 12 mm thru-axlar. Shimano CUES ger 2 x 10 växlar med ett 34-tands innerblad och en 11-36T kassett, tillräckligt för de flesta backar. Bromsarna är Tektro-skivbromsar med 160 mm Giant-bromsskivor.

Giant anger ingen vikt och säger att kunder ska be en återförsäljare väga cykeln, så vi kan inte ange något värde. Fälgarna i aluminium från Giant och 10-växlingen är arbetsamma snarare än spännande.

Där den sticker ut är köpupplevelsen. Giant säljer genom ett stort nätverk av oberoende butiker, så du kan prova storlekar, få cykeln ordentligt monterad och justerad och få support efteråt. Den finns också i sex storlekar, inklusive M/L. Om du vill ha en okomplicerad, bekväm cykel från ett märke med bra lokalt stöd är det det säkraste valet på listan.

Viktiga specifikationer
RamALUXX-aluminium, thru-axel, skiva
GaffelKomposit, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano CUES
Antal växlar20 (2 x 10)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-36T kassett
BromsarTektro MD-C550 skivbroms, 160 mm bromsskivor
HjulGiant S-R2 Disc aluminium, 700c
DäckCST Sprint 700 x 33c
Största däckmått38 mm
Vikt (tillverkare)Anges inte
RamstorlekarXS, S, M, M/L, L, XL
StyreGiant Connect, 40 till 44 cm beroende på storlek
Säljs avGiant-återförsäljare, så du kan provköra innan köp

Kommentar om kontrollen: Alla uppgifter kommer från Giants egen sida. Giant anger ingen vikt, inga uppgifter om stänkskyddsfästen och ingen bromstyp utöver bromsoket Tektro MD-C550.

Specifikationer kontrollerade mot: Giant Irland produktsida (Contend AR 3)

Tillbaka till tabellen ↑

Cube Attain SLX
Bäst värde med 105

Cube Attain SLX

Bäst för: Fullt Shimano 105 på budget · Mellanklass

En äkta 12-växlad Shimano 105-cykel med hydrauliska skivbromsar, karbongaffel och tubelessberedda hjul till mellanklassens pris.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Fullt Shimano 105 12-växlad växelgrupp
  • Helkarbongaffel och thru-axlar
  • Tubelessberedda fälgar med bra däck
  • Omkring 9,6 kg för en cykel i aluminium

Nackdelar

  • Däckutrymme endast 32 mm
  • Tävlingsinspirerad passform är mindre avslappnad än endurance-cyklar
  • Färre storlekar i lager hos vissa butiker

Attain SLX visar hur mycket cykel man numera kan få från en ram i aluminium. Den har hela Shimano 105 R7100-växelgruppen med 12 växlar och hydrauliska skivbromsar, delar som tidigare var förbehållna mycket dyrare karboncyklar. Lägg till en karbongaffel, tubelessberedda fälgar och 30 mm Continental Grand Prix-däck, så ser specifikationen ut som en cykel i en högre prisklass.

Cube beskriver ramen som en ram med komfortgeometri för landsväg, och semiaero-rör och invändig kabeldragning ger den ett rent, modernt utseende. Vevsetet på 50/34T och 11-34T kassetten ger ett växelomfång som passar kuperad terräng, även om den som bor i mycket branta områden kanske vill ha något lägre.

Vikten anges till cirka 9,6 kg, vilket är lätt för en cykel i aluminium med skivbromsar. Den största begränsningen är däckutrymmet: 32 mm är maximum, så den passar sämre för grusvägar än Canyon AllRoad eller Giant Contend. Det är mer en snabb, bekväm motions- och klubbcykel än en allt-i-ett-maskin.

Om du vill ha den dyrast kännande växelgruppen för minst pengar och mest kör på asfalt är Attain SLX det bästa valet bland aluminiumcyklarna här.

Viktiga specifikationer
RamAluminium 6061 Superlite, semiaero-rör
GaffelHelkarbon, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano 105 (R7100)
Antal växlar24 (2 x 12)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-34T kassett
BromsarShimano 105 hydraulisk skivbroms, 160 mm
HjulNewmen Performance R.32, tubelessberedd, 700c
DäckContinental Grand Prix 30 mm
Största däckmått32 mm
Vikt (tillverkare)9.6 kg (Cubes uppgift, enligt återförsäljarlistor)
Ramstorlekar47 till 62 cm
RamfunktionerInvändig kabeldragning, plattmonterade skivbromsar
SadelACID Nuance Lite

Kommentar om kontrollen: Cubes produktsida laddar sin specifikation via en separat portal som vi inte kunde läsa, så delarna kommer från en brittisk Cube-återförsäljares lista över Cubes specifikation. Bromsskivestorlek, vikten 9,6 kg och storleksintervallet 47 till 62 cm kommer från andra listor för samma cykel och finns inte på återförsäljarsidan. Vissa butiker säljer redan en 2027-färg av den här cykeln, så kontrollera delarna på cykeln du köper.

Specifikationer kontrollerade mot: Cube Irland produktsida (Attain SLX), Wheelbase (Cube-återförsäljare), Attain SLX 2026-specifikation

Tillbaka till tabellen ↑

Trek Domane AL 4 Gen 4
Bäst på dåliga vägar

Trek Domane AL 4 Gen 4

Bäst för: Dåliga vägar och vinterkörning · Mellanklass

En komfortinriktad cykel i aluminium med full karbongaffel, Shimano Tiagra-växling och stänkskyddsfästen, med stöd av ett stort återförsäljarnät.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Helkarbongaffel på en cykel i aluminium
  • 11-växlad Shimano Tiagra med 36-tands största kugge
  • Fästen för stänkskydd för vinterbruk
  • Bredaste storleksspannet här, från 44 till 61 cm

Nackdelar

  • Däckutrymme och vikt anges inte
  • Tiagra ligger ett snäpp under 105
  • Detaljerna om hydraulisk broms är oklara i källorna vi hittade

Domane AL är Treks svar för åkare som vill ha en endurance-cykel utan karbonpriser. Gen 4-ramen är byggd av Alpha-aluminium och kombinerad med en helkarbongaffel med avsmalnande styrrör, vilket märkbart jämnar ut dåliga underlag. Trek säger att den nya ramen har mer däckutrymme än den äldre Domane AL, även om den inte anger någon maximal storlek i källorna vi kunde läsa.

AL 4 använder Shimano Tiagra med 11 växlar, en 50/34T vevset och en 11-36T kassett. Det är ett förnuftigt spann för varierad terräng. Skivbromsar med 160 mm bromsskivor sköter bromsningen, och hjulen är tubelessberedda Bontrager Paradigm-fälgar med 32 mm däck, en bekväm bredd för irländska och brittiska vägbeläggningar.

Ramen har stänkskyddsfästen och ramrörsfästen, så den fungerar för vintertränning och pendling. Treks återförsäljarnät gör också att du kan mätas och passas in ordentligt, och sortimentet på sju storlekar från 44 till 61 cm passar både små och långa åkare.

Det är inte den lättaste cykeln här och Tiagra ligger ett snäpp under Shimano 105, men för åkare som vill ha komfort, pålitlighet och lokalt återförsäljarstöd till ett rimligt pris är den ett enkelt val att rekommendera.

Viktiga specifikationer
RamAlpha-aluminium, stänkskyddsfästen
GaffelHelkarbon, avsmalnande, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano Tiagra
Antal växlar22 (2 x 11)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-36T kassett
BromsarShimano skivbroms, 160 mm bromsskivor (spak- och oksmodeller inte bekräftade)
HjulBontrager Paradigm 23, tubelessberedd, 700c
DäckBontrager Kwaremont Comp 32 mm
Största däckmåttAnges inte
Vikt (tillverkare)Anges inte
Ramstorlekar44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 cm
StyreBontrager Comp aluminium, 80 mm räckvidd, 121 mm sänkning
RamfunktionerInvändig bromsdragning och ramrörsfästen

Kommentar om kontrollen: Treks irländska sidor visade inte specifikationstabellen, så delarna kommer från en brittisk Trek-återförsäljares lista över Treks specifikation (angiven som modellår 2027). Listan anger inte någon vikt, största däckstorlek eller bromsoksmodell, och nämner Tiagra R4020-spakar, så vi anger ingen bromstyp utöver skivbroms med 160 mm bromsskivor. Kontrollera de exakta bromsarna innan köp.

Specifikationer kontrollerade mot: Trek Irland, Domane AL-serien, Wheelbase (Trek-återförsäljare), Domane AL 4 Gen 4-annons

Tillbaka till tabellen ↑

Canyon Endurace CF 7
Bäst värde i karbon

Canyon Endurace CF 7

Bäst för: Karbonkomfort för långa turer · Övre mellanklass

En lätt endurance-cykel i karbon med Shimano 105 12-växlad, karbonhjul och en böjlig sadelstolpe, till ett pris som slår de flesta märkesbutiker.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Karbonram och karbonhjul på 8,4 kg
  • Fullt 12-växlad Shimano 105 med hydrauliska skivbromsar
  • Plats för 38 mm däck
  • Sadelstolpe utformad för att ta udden av stötar

Nackdelar

  • Endast direktförsäljning, med frakt på toppen
  • Lagret är begränsat i vissa storlekar
  • Inte det billigaste sättet in i en 105-cykel

Endurace CF 7 är cykeln att köpa om du vill ha komforten i en endurance-ram i karbon utan att betala för elektronisk växling. Ramen är av karbon med karbongaffel, och Canyons böjliga VCLS-sadelstolpe ger extra komfort vid sadeln. Geometrin är byggd kring en längre hjulbas och en högre framände än en tävlingscykel, så långa dagar är lättare för ryggen.

Växelgruppen är hela Shimano 105 R7100 i mekanisk version med 12 växlar, 50/34T vevset och 11-36T kassett, med hydrauliska skivbromsar och 160 mm bromsskivor. De karbonhjul från Newmen är ett ovanligt inslag på den här nivån och bidrar, tillsammans med 32 mm Continental Grand Prix TR-däck, till att cykeln anges väga 8,4 kg i storlek M.

Ramen tar däck upp till 38 mm, och Canyons egna snabba stänkskydd passar däck upp till 35 mm, så cykeln kan också fungera som vintercykel. Canyon säger också att den klarar grusvägar.

Nackdelarna är praktiska. Canyon säljer direkt, så det tillkommer en leveranskostnad och det finns ingen butik där du kan prova passformen, även om de erbjuder en generös returperiod och sex års garanti. Vissa storlekar visas som slutsålda på deras sida, så kontrollera tillgängligheten innan du planerar köpet.

Viktiga specifikationer
RamKarbon (CF), 1,080 g
GaffelKarbon, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano 105 (R7100)
Antal växlar24 (2 x 12)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-36T kassett
BromsarShimano 105 R7120 hydraulisk skivbroms, 160 mm bromsskivor
HjulNewmen Advanced G.34 karbon, 700c
DäckContinental Grand Prix TR 32 mm
Största däckmått38 mm
Vikt (tillverkare)8.4 kg (storlek M)
Ramstorlekar2XS till 2XL
SadelstolpeCanyon VCLS karbon, utformad för att böja sig över stötar
StänkskyddCanyons snabba stänkskydd passar däck upp till 35 mm
Maximal systemvikt120 kg inklusive förare, bagage och cykel

Kommentar om kontrollen: Alla uppgifter kommer från Canyons egen sida. Sidan anger ramvikten som 1,080 g i specifikationen och 950 g i höjdpunkterna; vi använder specifikationens värde. Den anger inget modellår, och bildnamnen tyder på ett 2027-sortiment.

Specifikationer kontrollerade mot: Canyon Irland produktsida (Endurace CF 7)

Tillbaka till tabellen ↑

Giant Defy Advanced 1
Bäst i premiumklassen

Giant Defy Advanced 1

Bäst för: Elektronisk växling, långa turer · Premium

En endurance-cykel i karbon med elektronisk Shimano 105 Di2, D-Fuse-komfortdelar och utrymme för 40 mm däck.

Reklam · affiliatelänkar

Jämför priser i andra länder

Varje butik visar sitt eget pris, sin valuta och sina leveransvillkor. Alla butiker levererar inte utomlands och skatter kan skilja sig.

Fördelar

  • Elektronisk växling som är skarp och kräver lite justering
  • Kompositsadelstolpe och styre från D-Fuse för komfort
  • Utrymme för 40 mm däck
  • Tubelessberedda däck och stöd från återförsäljare

Nackdelar

  • Högsta pris här
  • Fälgar i aluminium i stället för karbon
  • Vikt anges inte

Defy Advanced 1 är Giants komfortcykel i flaggskeppsklass i den här jämförelsen. Den har en karbonram och gaffel, plus en kompositsadelstolpe och ett styre från D-Fuse som är utformade för att minska vibrationer på långa dagar. Geometrin riktar sig till åkare som vill cykla i timmar snarare än tävla, och utrymmet för 40 mm däck öppnar upp för grusvägar och ojämna vägar.

Den stora skillnaden mot de billigare cyklarna är den elektroniska växlingen. Shimano 105 Di2 växlar med en knapptryckning, kräver mindre justering än vajrar och fungerar smidigt även i dåligt väder. Den har ett 50/34T vevset, en 11-36T 12-växlad kassett och hydrauliska skivbromsar med 160 mm bromsskivor. Giant P-R1-fälgarna i aluminium bär 32 mm Gavia Fondo-däck som är tubelessberedda, och många åkare vill köra dem tubelessa för lägre lufttryck.

Giant anger ingen vikt, och fälgarna i aluminium gör att Canyon Endurace CF 7 med karbonhjul sannolikt känns mer kvick. Där Defy vinner är det kompletta paketet: elektronisk växling, komfortdelar och ett stort återförsäljarnät för inställning och service.

Det är cykeln att välja om komfort på mycket långa turer och enkel växling väger tyngre än det lägsta möjliga priset.

Viktiga specifikationer
RamKompositmaterial i Advanced-klass (karbon)
GaffelKomposit, helkomposit styrrör, 12 mm thru-axel
VäxelgruppShimano 105 Di2 (elektronisk)
Antal växlar24 (2 x 12)
Kedjeblad och kassett50/34T vevset, 11-36T kassett
BromsarShimano 105 Di2 hydraulisk skivbroms, 160 mm bromsskivor
HjulGiant P-R1 Disc aluminium, 25 mm fälgar, 700c
DäckGiant Gavia Fondo 0, 700 x 32c, tubelessberedda
Största däckmått40 mm
Vikt (tillverkare)Anges inte
RamstorlekarXS, S, M, M/L, L, XL
StyreGiant Contact SL D-Fuse, 40.4 till 44.4 cm beroende på storlek
SadelstolpeGiant D-Fuse komposit, 14 mm förskjutning

Kommentar om kontrollen: Alla uppgifter kommer från Giants egen sida (modellår 2026). Giant anger ingen vikt, och sidan listar inga fästen.

Specifikationer kontrollerade mot: Giant Irland produktsida (Defy Advanced 1)

Tillbaka till tabellen ↑

Köpguide

Endurance, race eller all-road?

Tävlingscyklar placerar dig lågt och utsträckt för fart. Endurance-cyklar, som alla cyklar här, höjer styret och förlänger hjulbasen för komfort över långa sträckor. All-road-versioner går längre, med utrymme för däck på 35 till 40 mm så att du kan använda grusvägar och ojämna vägar. För de flesta vuxna som kör för motion, fritid eller sportive-lopp är en endurance-cykel det bättre valet.

Ramens material: aluminium eller karbon

Ramar i aluminium är billigare och tåliga, och moderna sådana med karbongaffel åker bättre än priset antyder. Karbonramar är lättare och kan formas för att absorbera vibrationer, vilket hjälper på långa turer, men kostar mer. Den extra pengen gör oftast mest nytta när den också köper bättre hjul och växlar.

Växelgrupper: Shimano CUES, Tiagra och 105

Shimano CUES (10 växlar) och Tiagra (11 växlar) är växelgrupper i inträdesklassen som fungerar bra och är billiga att underhålla. 105 har 12 växlar och växlar och bromsar mjukare, och dess Di2-version är elektronisk. Titta också på kassetten: en största kugge på 34 till 39 tänder gör branta backar mycket lättare.

Skivbromsar och däckbredd

Alla cyklar här har skivbromsar, som bromsar bättre i våta förhållanden än fälgbromsar och gör att ramarna kan rymma bredare däck. Däckbredden är lika viktig som ramen. Ett däck på 30 till 32 mm är bekvämt och snabbt på asfalt, medan utrymme för 35 till 40 mm låter dig montera stänkskydd eller köra på grusvägar. Kontrollera det största utrymmet om du vill ha den flexibiliteten.

Att välja rätt storlek

Ramstorleken är viktigare än någon komponent. Använd varumärkets storleksguide baserad på längd och innerbenslängd, och få gärna en professionell passformsanalys om du kan. Återförsäljarmärken som Giant och Trek låter dig prova storlekar i butik; direktmärken som Canyon ger dig detaljerad geometri och en returperiod. Om du ligger mellan storlekar, fundera på om du vill ha en mer upprätt eller mer utsträckt position.

Vanliga frågor

Vilken racercykel är bäst för en nybörjare?

En endurance-cykel i aluminium med skivbromsar och en kassett med brett växelspann. Giant Contend AR 3 och Canyon Endurace AllRoad är båda bekväma, förlåtande och har växlarna som behövs för att ta sig upp för backar.

Är karbonracercyklar värda extrapengarna?

Karbon är lättare och kan vara mer bekvämt, men bra cyklar i aluminium som Cube Attain SLX erbjuder mycket av prestandan för mindre pengar. Karbon är mest vettigt när du kör långa sträckor ofta och besparingen i vikt och vibrationer märks.

Kan jag använda en racercykel på grusvägar?

Ja, om ramen har utrymme för bredare däck. Canyon Endurace AllRoad tar 40 mm däck och Giant Defy Advanced 1 tar också 40 mm. En cykel som begränsas till 32 mm däck, som Cube Attain SLX, är bäst på asfalt och släta stigar.

Behöver jag elektronisk växling?

Nej. Mekanisk Shimano 105 är exakt och pålitlig, och billigare att köpa och reparera. Elektronisk växling, som på Giant Defy Advanced 1, är jämnare och kräver mindre justering men behöver laddas och kostar mer.

Kan jag montera stänkskydd på en racercykel?

Många endurance-cyklar har stänkskyddsfästen, till exempel Trek Domane AL 4 och Canyon Endurace AllRoad, och Canyon erbjuder snabba stänkskydd till CF 7. Kontrollera fästena och däckutrymmet på varje cykel innan köp om du cyklar vinter.

Racercyklar: var köper man i Sverige?

I Sverige jämför vi Amazon.se. Vi har ännu inte kontrollerat några butikspriser i Sverige: knapparna öppnar butikens aktuella pris.