Z jakiego kraju robisz zakupy?

Pokazujemy sklepy, które dostarczają do Twojego kraju. Język dopasuje się automatycznie, a w każdej chwili możesz go zmienić.

Irlandia i Wielka Brytania

Reszta Europy

Najlepsze rowery górskie w 2026 roku

Zaktualizowano · Porównane produkty: 6 · Porównane cechy: 14

Dobry rower górski to przede wszystkim widelec, hamulce i przerzutki, a wybór zależy od tego, czy jeździsz po leśnych drogach, parkach trailowych czy stromych naturalnych szlakach. Hardtaile są prostsze i tańsze; rowery full-suspension lepiej trzymają się podłoża i mniej męczą na nierównym terenie.

Porównaliśmy sześć aktualnych rowerów trailowych dla dorosłych, sprzedawanych w Irlandii, Wielkiej Brytanii i UE: cztery hardtaile i dwa rowery full-suspension. Korzystaliśmy z danych producenta wszędzie tam, gdzie dało się odczytać jego stronę. Specyfikacje zmieniają się między rocznikami, a ceny często się zmieniają, dlatego sprawdź dokładne podzespoły i aktualną cenę za pomocą przycisków.

Krótka odpowiedź: Najlepszy stosunek ceny do jakości: Giant Talon 0. Najlepszy hardtail dla początkujących ze sztycą dropper: Trek Marlin 7. Najlepszy do jazdy mieszanej: Cube Aim Pro. Najlżejszy hardtail: Canyon Grand Canyon AL 7. Najlepszy pierwszy full-suspension: Giant Stance. Najlepszy na trudne szlaki: Canyon Neuron 6.

Rowery górskie: porównanie (Polska)

CechaGiant Talon 0Najlepsza wartośćGiant Talon 0Trek Marlin 7 Gen 3Dla początkującychTrek Marlin 7 Gen 3Cube Aim ProDo jazdy mieszanejCube Aim ProCanyon Grand Canyon AL 7Najlżejszy hardtailCanyon Grand Canyon AL 7Giant Stance (2026)Pierwszy full-susGiant Stance (2026)Canyon Neuron 6Na trudne szlakiCanyon Neuron 6
Sprawdź ceny
Najlepszy doDużo roweru za niewielkie pieniądzePierwszy rower górski, łatwa obsługaJazda mieszana: asfalt, szuter i trailDla tych, którzy chcą szybko podjeżdżać i jechać szybkoPierwszy rower full-suspension do trailuDla jeżdżących po trudnych naturalnych szlakach
Przedział cenowyBudżetowyŚrednia półkaŚrednia półkaŚrednia półkaWyższa średnia półkaWyższa średnia półka
TypHardtail, trail i cross-countryHardtail, trail i cross-countryHardtail, rekreacyjny trail i turystycznyHardtail, trailRower trailowy full-suspensionRower trailowy full-suspension
RamaAluminium ALUXX, wewnętrzne prowadzenie linekAluminium Alpha Silver, wewnętrzne prowadzenie linekAluminium Lite, podwójnie butowane rury, wewnętrzne prowadzenie linekAluminium Canyon Grand Canyon ALAluminium ALUXX, tylne zawieszenie FlexPoint 130 mmAluminium Canyon Neuron, oś 12 x 148 mm
Widelec (skok przedni)Powietrzny SXC32-2 RCL, 100 mm (80 mm na rozmiarach 27.5 in), thru-axleRockShox Judy Silver, Solo Air, 100 mm, szybkozamykaczSR Suntour XCT, 100 mmRockShox Judy Gold RL, 120 mm, thru-axleGiant STL 34 dual air, 140 mm, thru-axleFox 34 Rhythm, 140 mm, thru-axle
Zawieszenie tylneBrak (hardtail)Brak (hardtail)Brak (hardtail)Brak (hardtail)Amortyzator Crest FloTrac Elite TR, 130 mmAmortyzator Fox Float Rhythm, 130 mm
NapędShimano Deore M6100 1x12, kaseta 10-51T, korba 30T (29 in)SRAM SX Eagle 1x12, kaseta 11-50T, korba 30TShimano Cues 1x11, kaseta 11-50T, korba 32TShimano 12-rzędowy (przerzutka M8200), kaseta 10-51T, korba 30TShimano Cues 1x10, kaseta 11-48T, korba 30TShimano Deore M6100 1x12, kaseta 10-51T, korba 30T
HamulceShimano MT200 hydrauliczne tarczoweShimano MT200 hydrauliczne tarczoweShimano MT200 hydrauliczne tarczoweShimano MT410 hydrauliczne tarczowe, 2-tłoczkoweTektro HD-M5141 hydrauliczne tarczoweShimano hydrauliczne tarczowe 4-tłoczkowe (M6220)
Tarcze hamulcowe180 mm przód, 160 mm tyłNie podano160 mm przód i tył (zgodnie z listingiem)180 mm przód i tył180 mm przód i tył180 mm przód i tył (Shimano RT66)
Rozmiar kół29 in (27.5 in na XS i S)29 in, Bontrager Kovee, gotowe do jazdy bezdętkowej27.5 in (XS, S) i 29 in (M do XL), gotowe do jazdy bezdętkowej29 in (27.5 in na XS)29 in, felgi Giant AM30, przygotowane pod jazdę bezdętkową29 in (27.5 in na XS i S), DT Swiss AM LN 370
OponyMaxxis Rekon Race 29 x 2.4 inMaxxis Rekon 29 x 2.40 in, gotowe do jazdy bezdętkowejImpac Smartpac 2.25 inSchwalbe Rocket Ron 29 x 2.25 inMaxxis Dissector 29 x 2.4 inSchwalbe Nobby Nic i Wicked Will 29 x 2.4 in
Sztyca dropperTak, Giant Contact Switch Core, 2 pozycje, skok 120 mm (od M wzwyż)Tak, TranzX JD-YSI34 (skok nie podany)Nie (rama przygotowana pod dropper)Nie (sztyca stała)Tak, Giant Contact Switch AT (110 do 200 mm zależnie od rozmiaru)Tak, sztyca Canyona (125 do 170 mm zależnie od rozmiaru)
Waga (producent)Nie podano14.15 kg15.5 kg12.8 kg (rozmiar M)Nie podano14.66 kg (rozmiar M)
Rozmiary ramyXS do XXLXS do XXLXS do XLXS do XLS do XLXS do XL
WerdyktNapęd Shimano Deore 12-rzędowy, widelec powietrzny i sztyca dropper w najniższym przedziale cenowym sprawiają, że to najlepszy hardtail w zestawieniu pod względem stosunku ceny do jakości.Znany hardtail dla początkujących z 12 biegami, widelcem powietrznym i sztycą dropper, wspierany przez bardzo dużą sieć dealerów.Wygodny, praktyczny hardtail z 11-biegowym napędem Shimano Cues, idealny na leśne drogi i codzienną jazdę, a nie na techniczne szlaki.Lekki, dobrze wyposażony hardtail z widelcem 120 mm i 12-rzędowym napędem Shimano, sprzedawany bezpośrednio przez Canyon.Dobrze wyposażony rower trailowy z przodem 140 mm i tyłem 130 mm, sztycą dropper i kołami 29 in, w niższej cenie niż większość rowerów full-suspension.Wydajny aluminiowy rower trailowy z widelcem Fox 34, amortyzatorem Fox, kołami DT Swiss i hamulcami czterotłoczkowymi, oferujący topową wydajność bez ceny karbonu.

Szczegółowe opisy

Giant Talon 0
Najlepsza wartość

Giant Talon 0

Najlepszy do: Dużo roweru za niewielkie pieniądze · Budżetowy

Napęd Shimano Deore 12-rzędowy, widelec powietrzny i sztyca dropper w najniższym przedziale cenowym sprawiają, że to najlepszy hardtail w zestawieniu pod względem stosunku ceny do jakości.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Shimano Deore 12-rzędowy o bardzo szerokim zakresie 10-51T
  • Widelec powietrzny z blokadą hydrauliczną i osią thru-axle
  • Sztyca dropper montowana standardowo
  • Miejsce na opony 2,4 in i mocowania bagażnika

Wady

  • Podstawowe hamulce MT200
  • Opony na drucianej stopce są ciężkie
  • Giant nie podaje wagi

Talon 0 znajduje się na szczycie rodziny Talon Giganta, ale blisko dołu tego zestawienia pod względem ceny i właśnie o to chodzi. Za te pieniądze dostajesz napęd 1x12 Shimano Deore z ogromną kasetą 10-51, widelec powietrzny z hydraulicznym lockoutem i osią 15 mm thru-axle oraz sztycę dropper — wszystkie części, które kiedyś były zarezerwowane dla znacznie droższych rowerów.

Aluminiowa rama Giganta ma zwężającą się główkę ramy, wewnętrzne prowadzenie linek i tylną oś 12 mm thru-axle z wymiennym hakiem, więc dobrze nadaje się jako baza do późniejszych ulepszeń. Mocowania pod stopkę, bagażnik i błotniki sprawiają, że to też przyzwoity rower dwufunkcyjny do dojazdów i weekendowych szlaków. Opony Maxxis Rekon Race 2,4 in dobrze pasują do luźnych irlandzkich i brytyjskich szlaków.

Oszczędności widać w szczegółach. Hamulce MT200 działają, ale są podstawowe i mają mniej siły hamowania niż czterotłoczkowe hamulce droższych rowerów w zestawieniu, a opony na drucianej stopce dodają wagi. Giant nie podaje wagi i sugeruje zapytanie u dealera.

Jeśli szukasz pierwszego porządnego roweru górskiego, na którym będziesz jeździć przez lata bez natychmiastowej potrzeby wymiany przerzutek czy droppera, to rozsądny wybór. Strona Giganta pokazuje model z 2025 roku; regionalne strony mogą różnić się nieznacznie.

Najważniejsze parametry
TypHardtail, trail i cross-country
RamaAluminium ALUXX, wewnętrzne prowadzenie linek
Widelec (skok przedni)Powietrzny SXC32-2 RCL, 100 mm (80 mm na rozmiarach 27.5 in), thru-axle
Zawieszenie tylneBrak (hardtail)
NapędShimano Deore M6100 1x12, kaseta 10-51T, korba 30T (29 in)
HamulceShimano MT200 hydrauliczne tarczowe
Tarcze hamulcowe180 mm przód, 160 mm tył
Rozmiar kół29 in (27.5 in na XS i S)
OponyMaxxis Rekon Race 29 x 2.4 in
Sztyca dropperTak, Giant Contact Switch Core, 2 pozycje, skok 120 mm (od M wzwyż)
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramyXS do XXL
Maksymalna szerokość opony2.4 in
Oś tylna12 x 142 mm thru-axle z hakiem UDH
MocowaniaMocowanie stopki oraz mocowania bagażnika i błotników na widełkach tylnych i wspornikach łańcucha

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona Giganta dotyczy modelu z 2025 roku i nie podaje wagi. Sekcja specyfikacji podaje rozmiary 27,5 in jako XS i S, a rozmiary 29 in jako S do L, natomiast przewodnik po rozmiarach pokazuje też XL i XXL; my podajemy XS do XXL. Szerokość kierownicy to 780 mm w sekcji specyfikacji i 690 mm w tabeli geometrii, dlatego jej nie podajemy.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Giant UK Talon 0, Strona zakresu Giant UK Talon

Wróć do tabeli ↑

Trek Marlin 7 Gen 3
Dla początkujących

Trek Marlin 7 Gen 3

Najlepszy do: Pierwszy rower górski, łatwa obsługa · Średnia półka

Znany hardtail dla początkujących z 12 biegami, widelcem powietrznym i sztycą dropper, wspierany przez bardzo dużą sieć dealerów.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Sztyca dropper i 12-rzędowe przerzutki
  • Widelec powietrzny z regulacją odbicia i blokadą
  • Duży zakres rozmiarów od XS do XXL
  • Szerokie opony 2,4 in do jazdy w terenie

Wady

  • Osie szybkozamykające zamiast thru-axle
  • Podstawowe hamulce hydrauliczne
  • Rama i podzespoły cięższe niż w Canyonie

Marlin od lat jest domyślnym wyborem dla nowych miłośników gór, a Gen 3 daje mu nowocześniejszą geometrię trailową z bardziej płaskim przodem i miejscem na szerokie opony. Na tym poziomie dostajesz widelec powietrzny RockShox Judy z blokadą, napęd SRAM 1x12 z kasetą 11-50T, hydrauliczne tarczowe hamulce Shimano i sztycę dropper, więc prawie nic nie trzeba dokupować.

Rama z aluminium Alpha Silver ma wewnętrzne prowadzenie linek do przerzutek i droppera. Opony Maxxis Rekon 2,40 in i felgi gotowe do jazdy bezdętkowej dają dobrą przyczepność, a rama ma mocowania bagażnika i stopki, jeśli chcesz używać roweru także do codziennych spraw.

Kompromisy widać na szlaku. Koła mają szybkozamykacze zamiast sztywniejszych osi thru-axle z Giant Talon 0 i Canyona, a hamulce są podstawowe. Przy 14,15 kg to nie jest rower lekki.

Tak naprawdę płacisz za sieć Treka: duży wybór rozmiarów od XS do XXL, mnóstwo dealerów do regulacji i gwarancji oraz części, które może serwisować każdy sklep rowerowy. Jeśli cenisz to wsparcie, Marlin 7 to bezpieczny i rozsądny pierwszy rower górski.

Najważniejsze parametry
TypHardtail, trail i cross-country
RamaAluminium Alpha Silver, wewnętrzne prowadzenie linek
Widelec (skok przedni)RockShox Judy Silver, Solo Air, 100 mm, szybkozamykacz
Zawieszenie tylneBrak (hardtail)
NapędSRAM SX Eagle 1x12, kaseta 11-50T, korba 30T
HamulceShimano MT200 hydrauliczne tarczowe
Tarcze hamulcoweNie podano
Rozmiar kół29 in, Bontrager Kovee, gotowe do jazdy bezdętkowej
OponyMaxxis Rekon 29 x 2.40 in, gotowe do jazdy bezdętkowej
Sztyca dropperTak, TranzX JD-YSI34 (skok nie podany)
Waga (producent)14.15 kg
Rozmiary ramyXS do XXL
MocowaniaMocowania bagażnika i stopki na ramie
Oś tylnaSzybkozamykacz 135 mm (ThruSkew)
BezdętkowośćFelgi i opony gotowe do jazdy bezdętkowej; mleczko i zawory nie są w zestawie

Uwaga dotycząca weryfikacji: Własne strony Treka nie wyświetlały tabeli specyfikacji w chwili sprawdzania, więc podzespoły, wagę 14,15 kg i rozmiary podajemy z listingu Treka u dealera. Wielkość tarcz i skok droppera nie są tam podane. Listingi dealerów różnią się nieznacznie między rocznikami i rozmiarami, na przykład w częściach zależnych od koloru, dlatego sprawdź konkretny rower, który kupujesz.

Parametry sprawdzone w: Tredz (dealer Treka), listing Marlin 7 Gen 3

Wróć do tabeli ↑

Cube Aim Pro
Do jazdy mieszanej

Cube Aim Pro

Najlepszy do: Jazda mieszana: asfalt, szuter i trail · Średnia półka

Wygodny, praktyczny hardtail z 11-biegowym napędem Shimano Cues, idealny na leśne drogi i codzienną jazdę, a nie na techniczne szlaki.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Prosty napęd 1x11 Cues o szerokim zakresie
  • Dostępna w pełni wyposażona wersja FE
  • Felgi gotowe do jazdy bezdętkowej
  • Rozmiar kół dopasowany do rozmiaru ramy

Wady

  • Najcięższy rower w zestawieniu: 15,5 kg
  • Podstawowy widelec Suntour i tarcze 160 mm
  • Brak fabrycznie zamontowanego droppera

Cube Aim Pro to najbardziej wyluzowany rower w tym zestawieniu. Został zaprojektowany dla osób, które dzielą czas między leśne drogi, ścieżki holownicze i od czasu do czasu trail, a nie dla pogoni za technicznymi zjazdami, i jego specyfikacja to odzwierciedla. Rama z aluminium ma wewnętrzne prowadzenie linek, zwężającą się główkę ramy oraz mocowania pod bagażnik i stopkę, a Cube oferuje też w pełni wyposażoną wersję Aim Pro FE z fabrycznie zamontowanymi błotnikami, stopką i bagażnikiem.

Napęd Shimano Cues 1x11 z kasetą 11-50T jest prosty w obsłudze i pokonuje większość podjazdów, a widelec SR Suntour XCT ze skokiem 100 mm łagodzi nierówności. Felgi są gotowe do jazdy bezdętkowej, a Cube dobiera koła do rozmiaru ramy: 27,5 in na XS i S oraz 29 in od M do XL, co pomaga niższym osobom.

W porównaniu z Giant Talon 0 i Trek Marlin 7 jest cięższy, bo waży 15,5 kg, nie ma droppera i ma mniejsze tarcze 160 mm, więc na technicznych szlakach nie daje takiej frajdy. Cube podaje też maksymalne obciążenie rowerzysty 100 kg, czyli mniej niż większość rowerów w zestawieniu, i zaznacza, że części mogą różnić się od tych z listingu z powodu problemów z dostawami.

Wybierz go, jeśli wygoda, praktyczność i możliwość dodania błotników są dla ciebie ważniejsze niż czysta wydajność na trailu.

Najważniejsze parametry
TypHardtail, rekreacyjny trail i turystyczny
RamaAluminium Lite, podwójnie butowane rury, wewnętrzne prowadzenie linek
Widelec (skok przedni)SR Suntour XCT, 100 mm
Zawieszenie tylneBrak (hardtail)
NapędShimano Cues 1x11, kaseta 11-50T, korba 32T
HamulceShimano MT200 hydrauliczne tarczowe
Tarcze hamulcowe160 mm przód i tył (zgodnie z listingiem)
Rozmiar kół27.5 in (XS, S) i 29 in (M do XL), gotowe do jazdy bezdętkowej
OponyImpac Smartpac 2.25 in
Sztyca dropperNie (rama przygotowana pod dropper)
Waga (producent)15.5 kg
Rozmiary ramyXS do XL
Maksymalne obciążenie rowerzysty100 kg
MocowaniaOpcja nośnika SIC 2.1 i kompatybilność ze stopką flat-mount
Wersja w pełni wyposażonaAim Pro FE dodaje błotniki, stopkę i bagażnik

Uwaga dotycząca weryfikacji: Cube podaje hamulec jako PM/FM (160/160), co odczytujemy jako tarcze 160 mm z przodu i z tyłu. Cube ostrzega, że problemy z dostawami mogą oznaczać zmodyfikowane części w dostarczonym rowerze. Strona zakresu pokazuje nowsze oznaczenie rocznika, więc sprawdź dokładne części roweru, który kupujesz.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Cube Aim Pro, Strona zakresu hardtaili Cube Aim

Wróć do tabeli ↑

Canyon Grand Canyon AL 7
Najlżejszy hardtail

Canyon Grand Canyon AL 7

Najlepszy do: Dla tych, którzy chcą szybko podjeżdżać i jechać szybko · Średnia półka

Lekki, dobrze wyposażony hardtail z widelcem 120 mm i 12-rzędowym napędem Shimano, sprzedawany bezpośrednio przez Canyon.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Lekki: 12,8 kg w rozmiarze M
  • Widelec 120 mm z osią thru-axle
  • Szeroki zakres 12-rzędowy 10-51T
  • Hamulce dwutłoczkowe z tarczami 180 mm

Wady

  • Brak droppera
  • Sprzedaż bezpośrednia, więc brak jazdy próbnej w lokalnym sklepie
  • Na irlandzkiej stronie Canyona oznaczony jako wkrótce dostępny w chwili sprawdzania

Canyon sprzedaje bezpośrednio do klientów, dzięki czemu Grand Canyon AL 7 ma 12-rzędowy napęd Shimano, widelec RockShox Judy Gold 120 mm i dwutłoczkowe hamulce hydrauliczne z tarczami 180 mm w hardtailu wycenionym na poziomie modeli wejściowych dużych marek. Canyon podaje wagę 12,8 kg w rozmiarze M, czyli co najmniej kilogram mniej niż Cube i Trek w zestawieniu, i czuć to na podjazdach.

Opony Schwalbe Rocket Ron 2,25 in są szybko toczące się, co pasuje do terenu mieszanego i jazdy w stylu cross-country, a nie do bardzo błotnistych lub kamienistych szlaków. Kierownica ma szerokość 760 mm, a rama ma osiem punktów montażowych, więc można zamontować butelki, sakwy lub bagażnik. Pedałów brak w zestawie.

Nie ma sztycy dropper, którą mają rowery Giganta i Treka; trzeba ją dokupić samodzielnie. Irlandzka strona Canyona oznaczała rower jako wkrótce dostępny w chwili sprawdzania, więc dostępność może być ograniczona, a zakup bezpośredni oznacza brak jazdy próbnej i lokalnego serwisu, chyba że sam złożysz rower lub zapłacisz sklepowi.

Jeśli chcesz szybkiego, lekkiego hardtaila trailowego i nie masz nic przeciwko zakupom online, to najlepszy wybór wydajnościowy wśród hardtaili.

Najważniejsze parametry
TypHardtail, trail
RamaAluminium Canyon Grand Canyon AL
Widelec (skok przedni)RockShox Judy Gold RL, 120 mm, thru-axle
Zawieszenie tylneBrak (hardtail)
NapędShimano 12-rzędowy (przerzutka M8200), kaseta 10-51T, korba 30T
HamulceShimano MT410 hydrauliczne tarczowe, 2-tłoczkowe
Tarcze hamulcowe180 mm przód i tył
Rozmiar kół29 in (27.5 in na XS)
OponySchwalbe Rocket Ron 29 x 2.25 in
Sztyca dropperNie (sztyca stała)
Waga (producent)12.8 kg (rozmiar M)
Rozmiary ramyXS do XL
Kierownica760 mm szerokości, 18 mm wzniosu
MocowaniaOsiem punktów montażowych na butelki, bagażnik, sakwy, stopkę i przyczepkę
PedałyBrak w zestawie

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona Canyona w opisie wyróżnia napęd Shimano XT, ale w tabeli wymienia przerzutkę M8200 (klasy XT), manetkę M6200 (Deore) i korbę FC-MT520; podajemy dane z tabeli. Strona nie podaje roku modelu. Rower był oznaczony jako wkrótce dostępny na irlandzkiej stronie Canyona, a koła 27,5 in dotyczą wyłącznie rozmiaru XS.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Canyon Irlandia Grand Canyon AL 7

Wróć do tabeli ↑

Giant Stance (2026)
Pierwszy full-sus

Giant Stance (2026)

Najlepszy do: Pierwszy rower full-suspension do trailu · Wyższa średnia półka

Dobrze wyposażony rower trailowy z przodem 140 mm i tyłem 130 mm, sztycą dropper i kołami 29 in, w niższej cenie niż większość rowerów full-suspension.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Pełne zawieszenie: widelec 140 mm i tył 130 mm
  • Sztyca dropper i szeroka kierownica w zestawie
  • Opony Maxxis Dissector i tarcze 180 mm
  • Niższa cena niż większość rowerów full-suspension

Wady

  • Napęd Cues 1x10 jest podstawowy
  • Brak podanej wagi
  • Hamulce Tektro nie mają mocy czterotłoczkowych Shimano

Giant Stance pokazuje, jak wiele można zyskać przy skromnym budżecie, gdy rama ma amortyzator tylny. Ma 130 mm skoku tylnego z układu zawieszenia FlexPoint Giganta i 140 mm widelec dual air z osią thru-axle 15 mm, co wygładza korzenie i kamienie znacznie bardziej niż jakikolwiek hardtail, szczególnie na długich zjazdach i nierównym terenie.

Giant montuje rozsądne części trailowe: sztycę dropper, kierownicę 760 lub 800 mm w zależności od rozmiaru, tarcze 180 mm na obu kołach oraz koła 29 in przygotowane pod jazdę bezdętkową z oponami Maxxis Dissector. Napęd Shimano Cues 1x10 z kasetą 11-48T jest prosty i radzi sobie ze stromymi podjazdami.

Aby utrzymać cenę, napęd i hamulce Tektro są podstawowe, a Giant nie podaje wagi, więc spodziewaj się, że rower będzie cięższy niż Canyon Neuron 6. Części łatwo wymienić później.

To dobry wybór, jeśli chcesz pierwszy rower full-suspension na ośrodki trailowe, bike parki lub nierówne naturalne szlaki i zależy ci na porządnym dealerze do regulacji. Strona Giganta dla Wielkiej Brytanii pokazuje model 2026; inne regiony mają nieco inne modele amortyzatora.

Najważniejsze parametry
TypRower trailowy full-suspension
RamaAluminium ALUXX, tylne zawieszenie FlexPoint 130 mm
Widelec (skok przedni)Giant STL 34 dual air, 140 mm, thru-axle
Zawieszenie tylneAmortyzator Crest FloTrac Elite TR, 130 mm
NapędShimano Cues 1x10, kaseta 11-48T, korba 30T
HamulceTektro HD-M5141 hydrauliczne tarczowe
Tarcze hamulcowe180 mm przód i tył
Rozmiar kół29 in, felgi Giant AM30, przygotowane pod jazdę bezdętkową
OponyMaxxis Dissector 29 x 2.4 in
Sztyca dropperTak, Giant Contact Switch AT (110 do 200 mm zależnie od rozmiaru)
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramyS do XL
KierownicaGiant Contact TR35, 760 mm (S/M) lub 800 mm (L/XL)
Blokada amortyzatoraDwupozycyjna blokada na amortyzatorze tylnym

Uwaga dotycząca weryfikacji: Dane z brytyjskiej strony Giganta dla Stance 2026, która nie podaje wagi. Tabela rozmiarów na stronie pokazuje też rozmiar XS, którego nie ma na liście specyfikacji. Amerykańska strona Giganta podaje inny amortyzator tylny niż brytyjska, więc sprawdź dokładny amortyzator w rowerze, który kupujesz.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Giant UK Stance (2026)

Wróć do tabeli ↑

Canyon Neuron 6
Na trudne szlaki

Canyon Neuron 6

Najlepszy do: Dla jeżdżących po trudnych naturalnych szlakach · Wyższa średnia półka

Wydajny aluminiowy rower trailowy z widelcem Fox 34, amortyzatorem Fox, kołami DT Swiss i hamulcami czterotłoczkowymi, oferujący topową wydajność bez ceny karbonu.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Widelec Fox 34 Rhythm i amortyzator tylny Fox
  • Hamulce czterotłoczkowe z tarczami 180 mm
  • Koła DT Swiss o wewnętrznej szerokości felgi 30 mm
  • Szeroki zakres 12-rzędowego napędu Deore

Wady

  • Cięższy od hardtaili: 14,66 kg
  • Najwyższa cena w zestawieniu
  • Sprzedaż bezpośrednia, więc brak jazdy próbnej

Neuron 6 to najbardziej wydajny aluminiowy rower trailowy Canyona i widać to w częściach. Widelec Fox 34 Rhythm ze skokiem 140 mm i amortyzator Fox Float Rhythm ze skokiem 130 mm wykonują swoją pracę, a wspierają je koła DT Swiss z szeroką wewnętrzną szerokością felgi 30 mm, czterotłoczkowe hamulce Shimano z tarczami 180 mm i opony Schwalbe Nobby Nic oraz Wicked Will. Rowery w tej cenie od marek sklepowych rzadko mają wszystkie cztery.

Geometria jest nowoczesna: kąt główki 66 stopni, stromy kąt siodła 76 stopni dla wydajnych podjazdów i długi zasięg 455 mm w rozmiarze M. Napęd Deore 12-rzędowy z kasetą 10-51T, sztyca dropper Canyona i kierownica 760 mm dopełniają gotową na trail konfigurację.

Waga 14,66 kg w rozmiarze M nie jest lekka, ale jest rozsądna jak na tak wydajny rower. Strona Canyona pokazuje model z 2025 roku w obniżonej cenie, więc może wkrótce zostać zastąpiony nowszą wersją.

To dobry wybór dla osób, które wiedzą, że chcą jeździć stromiej i trudniej, i nie mają nic przeciwko zakupom online. Giant Stance kosztuje mniej i ma sieć dealerów, ale gdy szlak robi się trudny, to mocniejszy rower.

Najważniejsze parametry
TypRower trailowy full-suspension
RamaAluminium Canyon Neuron, oś 12 x 148 mm
Widelec (skok przedni)Fox 34 Rhythm, 140 mm, thru-axle
Zawieszenie tylneAmortyzator Fox Float Rhythm, 130 mm
NapędShimano Deore M6100 1x12, kaseta 10-51T, korba 30T
HamulceShimano hydrauliczne tarczowe 4-tłoczkowe (M6220)
Tarcze hamulcowe180 mm przód i tył (Shimano RT66)
Rozmiar kół29 in (27.5 in na XS i S), DT Swiss AM LN 370
OponySchwalbe Nobby Nic i Wicked Will 29 x 2.4 in
Sztyca dropperTak, sztyca Canyona (125 do 170 mm zależnie od rozmiaru)
Waga (producent)14.66 kg (rozmiar M)
Rozmiary ramyXS do XL
Geometria (rozmiar M)Kąt główki 66 stopni, kąt siodła 76 stopni, zasięg 455 mm
KierownicaRaceFace Ride 35, 760 mm (M do XL)
Rok modelu2025, pokazany jako przeceniony na irlandzkiej stronie Canyona w chwili sprawdzania

Uwaga dotycząca weryfikacji: W tabeli specyfikacji Canyon podaje hamulec Shimano M6220 (4-tłoczkowy), a także pozycję zacisku BR-M9220; opisujemy go jako hydrauliczny hamulec Shimano czterotłoczkowy. Strona nie podaje roku modelu w tekście; zdjęcia wskazują 2025.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Canyon Irlandia Neuron 6, Strona produktu Canyon Holandia Neuron 6

Wróć do tabeli ↑

Poradnik zakupowy

Hardtail czy full-suspension?

Hardtail ma tylko widelec zawieszenia. Jest tańszy, lżejszy, prostszy w utrzymaniu i wydajnie podjeżdża, więc pasuje do leśnych dróg, szutrowych tras, łagodnych szlaków i osób z ograniczonym budżetem. Rower full-suspension dodaje amortyzator tylny, który utrzymuje tylne koło w kontakcie z podłożem, zmniejsza zmęczenie na nierównych zjazdach i daje więcej pewności na stromych, korzeniowych szlakach. Przy tej samej cenie hardtail ma zwykle lepsze podzespoły; rower full-suspension ma więcej możliwości.

Rozmiar kół

Większość dorosłych rowerów górskich ma dziś koła 29 in, które łatwiej pokonują przeszkody i utrzymują prędkość na nierównym terenie. Mniejsze ramy często mają koła 27,5 in, aby rower dobrze pasował niższym osobom; Giant, Cube i Canyon zmieniają rozmiar kół w zależności od rozmiaru ramy. Wybierz najpierw rozmiar ramy, a rozmiar kół wynika z niego.

Napęd i przerzutki

Pojedyncza korba z szeroką kasetą (1x10, 1x11 lub 1x12) jest dziś standardem, bo jest prosta i lekka. Kaseta 10-51T lub 11-50T daje niskie przełożenia na strome podjazdy. Dwanaście biegów daje drobniejsze skoki niż dziesięć, a Shimano Deore i SRAM Eagle to niezawodne grupy, które służą długo przy podstawowym czyszczeniu i smarowaniu.

Hamulce, widelec i sztyca

Hydrauliczne hamulce tarczowe z tarczami 180 mm dają najwięcej siły hamowania; hamulce czterotłoczkowe pomagają na długich, stromych zjazdach. Widelec powietrzny z osią thru-axle jest sztywniejszy i łatwiejszy w ustawieniu niż widelec sprężynowy z szybkozamykaczem. Sztyca dropper obniża siodło na zjazdach, dzięki czemu możesz przenieść ciężar do tyłu, i jest najlepszym ulepszeniem, jeśli rower jej nie ma.

Rozmiar i zakup bezpośredni

Skorzystaj z tabeli rozmiarów producenta opartej na wzroście i, jeśli to możliwe, zrób jazdę próbną. Zasięg (reach) i stack są ważniejsze niż litera na ramie. Marki takie jak Canyon sprzedają bezpośrednio i wysyłają rower w większości złożony, więc końcowe ustawienie wykonujesz sam lub płacisz lokalnemu sklepowi; Giant, Trek i Cube sprzedają przez dealerów, którzy mogą dopasować i serwisować rower. Zaplanuj też budżet na pedały, kask i mleczko do opon bezdętkowych.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower górski jest najlepszy dla początkującego?

Hardtail ze sztycą dropper i hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Giant Talon 0 i Trek Marlin 7 mają oba te elementy, są proste w utrzymaniu i sprawdzają się na szlakach i leśnych drogach. Jeśli wiesz, że będziesz jeździć po trudnym terenie, Giant Stance to tańsze wejście w full-suspension.

Ile powinienem wydać na rower górski?

Hardtaile wejściowe z przyzwoitymi hamulcami hydraulicznymi i przerzutkami 12-rzędowymi zaczynają się dziś mniej więcej na poziomie ceny Giant Talon 0. Rowery full-suspension kosztują więcej, a wyższa cena kupuje lżejsze części, lepsze zawieszenie i mocniejsze hamulce, a nie inny rodzaj jazdy.

Czy hardtail wystarczy na szlaki?

Tak. Hardtail poradzi sobie z większością leśnych szlaków i ośrodków trailowych, a jest lżejszy i tańszy niż rower full-suspension. Pełne zawieszenie pomaga na trudniejszym, bardziej stromym terenie, ale dobry hardtail uczy lepszego wyboru linii i wymaga mniej serwisu.

Czy potrzebuję sztycy dropper?

Nie jest to konieczne, ale ułatwia zjazdy, bo siodło ustępuje z drogi. Rowery Giganta, Trek Marlin 7 i Canyon Neuron 6 mają ją w zestawie; Canyon Grand Canyon AL 7 i Cube Aim Pro jej nie mają, więc trzeba by ją dokupić.

Jaki rozmiar roweru górskiego potrzebuję?

Skorzystaj z tabeli rozmiarów producenta opartej na twoim wzroście i sprawdź zasięg oraz stack w tabeli geometrii. Jeśli jesteś między rozmiarami, niższy jeździec zwykle wybiera mniejszą ramę dla lepszej kontroli, a wyższy większą dla stabilności. Najpewniejszym sposobem sprawdzenia jest jazda próbna lub dopasowanie w sklepie rowerowym.

Rowery górskie: gdzie kupić (Polska)?

Rynek: Polska. Porównujemy sklepy: Amazon.pl. Nie sprawdziliśmy jeszcze cen w tym kraju (Polska): przyciski otwierają aktualną cenę w każdym sklepie.