Z jakiego kraju robisz zakupy?

Pokazujemy sklepy, które dostarczają do Twojego kraju. Język dopasuje się automatycznie, a w każdej chwili możesz go zmienić.

Irlandia i Wielka Brytania

Reszta Europy

Najlepsze rowery miejskie w 2026 roku

Zaktualizowano · Porównane produkty: 6 · Porównane cechy: 14

Porządny rower miejski jest zbudowany do codziennych spraw i dojazdów w zwykłym ubraniu: wyprostowane siedzisko, przerzutki piastowe, które prawie nie wymagają obsługi, osłona łańcucha lub pasek, który chroni spodnie przed brudem, a także fabrycznie zamontowane błotniki, lampy i bagażnik. Oto sześć propozycji bez napędu elektrycznego, od taniego roweru z niskim przekrokiem po ręcznie budowany brytyjski klasyk.

Sprawdziliśmy specyfikację każdego roweru na stronie producenta lub na stronie sprzedawcy, jeśli marka sprzedaje bezpośrednio. Modele i części zmieniają się między rocznikami, a ceny się przesuwają, więc sprawdź aktualną cenę przyciskami. Rowery hybrydowe i fitness mają swoją stronę, a rowery elektryczne także mają osobną.

Krótka odpowiedź: Najlepsza wartość: Pendleton Ashwell. Najlepszy uniwersalny: Gazelle Esprit. Najwygodniejszy: Gazelle Chamonix C7. Najmniej obsługi: Batavus Senz Active Exclusive. Najlepszy klasyczny step-through: Pashley Princess Sovereign. Najlepszy klasyczny z ramą: Pashley Roadster Sovereign.

Rowery miejskie: porównanie (Polska)

CechaPendleton AshwellNajlepsza wartośćPendleton AshwellGazelle EspritNajlepszy uniwersalnyGazelle EspritGazelle Chamonix C7NajwygodniejszyGazelle Chamonix C7Batavus Senz Active ExclusiveNajmniej serwisuBatavus Senz Active ExclusivePashley Princess SovereignKlasyk step-throughPashley Princess SovereignPashley Roadster SovereignNajlepszy klasykPashley Roadster Sovereign
Sprawdź ceny
Najlepszy doPierwszy rower miejski w niskim budżecieCodzienna jazda po mieścieKomfort i nierówne uliceCzyste, bezolejowe codzienne dojazdyKlasyczny wygląd na dekadyWyżsi jeźdźcy szukający klasyka
Przedział cenowyBudżetowyŚrednia półkaWyższa średnia półkaWyższa średnia półkaPremiumPremium
Rama i widelecLekka rama aluminiowa, sztywny widelec stalowyRama aluminiowa, sztywny widelec stalowyRama aluminiowa, widelec amortyzowany 50 mmRama aluminiowa, sztywny widelec aluminiowyRęcznie budowana stal, łączona na muflach i lutowanaRęcznie budowana stal, łączona na muflach i lutowana
Kształt ramyStep-throughStep-through (niski)Low-step i high-stepKształt średni i wysoki (męski); wersja low-entry podana przez dealeraOtwarta rama step-through (Princess)Podwójna rura górna (tradycyjny męski roadster)
Przerzutki (piasta)5 (piasta Sturmey Archer)3 lub 7 (piasta Shimano Nexus)7 (piasta Shimano Nexus 7)Piasta Shimano Nexus (liczba biegów niepodana przez Batavus; dealer podaje 7)3 (Sturmey Archer XRD-3) lub 8 (Shimano Nexus Premium)3 (Sturmey Archer X-RD3) lub 8 (Shimano Nexus Premium)
NapędŁańcuch, pełna osłona łańcuchaŁańcuch KMC Z410, zębatka 38T, zębatka tylna 18TŁańcuch KMC Z1, zębatka 38T, zębatka tylna 18TPasek węglowy Gates, bez łańcuchaPiasta, w pełni zamknięta osłona łańcuchaPiasta, w pełni zamknięta osłona łańcucha
Osłona łańcucha i błotnikiBłotniki Pendleton i pełna osłona łańcuchaPełna osłona łańcucha; błotniki nie są wymienione w specyfikacjiOsłona łańcucha i osłona spódnicy; błotniki nie są wymienione w specyfikacjiNie podanoMalowane stalowe błotniki i w pełni zamknięta osłona łańcuchaMalowane aluminiowe błotniki i w pełni zamknięta osłona łańcucha
HamulceAluminiowe V-brake (obręczowe)Hamulec rolkowy z przodu; rolkowy lub nożny z tyłuHydrauliczne tarczowe Shimano MT200, 180 mm z przodu, 160 mm z tyłuHydrauliczne tarczowe Tektro, 160 mm z przodu i z tyłuHamulce piastowe, przód i tyłHamulce piastowe, przód i tył
Koła700c, obręcze aluminiowe28 in, podwójnościenne obręcze Ryde Dutch28 in, obręcze podwójnościenne Ryde Dutch 1928 in, obręcze tarczowe Ryde Rival 2126 in, polerowane obręcze aluminiowe (28 in na ramie 22 in)28 in, czarne anodowane obręcze aluminiowe
OponyKenda K197 Smooth RollCST Eternity 42-622Schwalbe Road Cruiser 42-622Schwalbe Marathon Racer Reflex 40-622Schwalbe Marathon Plus 26 x 1 3/8 inSchwalbe Marathon Plus 28 x 1 1/2 in
OświetlenieNie podanoPiastowa prądnica, lampy przednia i tylna AXAPiastowa prądnica, lampy przednia i tylnaBatavus ViZi z przodu i z tyłu, zawsze włączonePrzód: diodowa prądnica piastowa; tył: dioda na bateriePrzód: diodowa prądnica piastowa; tył: dioda na baterie
Bagażnik, stopka i zapięcieNie podano (fotoliki na bagażnik wymienione jako kompatybilne)Aluminiowy bagażnik tylny, stopka boczna, zamek pierścieniowy AXATylny bagażnik aluminiowy MIK HD, stopka, zamek AXATylny bagażnik MIK i blokada ramy ABUS według dealera; stopka nie podanaTylny bagażnik aluminiowy i przedni kosz wiklinowyStalowy bagażnik tylny ze stopką, zamek ramowy montowany na ramie
Waga (producent)Około 14.6 kgOkoło 18.1 do 19.8 kg zależnie od rozmiaru (39.9 do 43.7 lb)19.3 kgNie podanoNie podanoNie podano
Rozmiary ramyS, MXS 46, S 49, M 54, L 59 cmS 49, M 53, L 57, XL 61, XXL 65 cmXS 53, S 55, M 57, L (podane jako 48, prawdopodobnie błąd), XL 61, XXL 65 cmRamy 17.5, 20 i 22 in20.5, 22.5 i 24.5 in (podwójna rura górna)
WerdyktLekki, prosty model step-through z pięciobiegową piastą, błotnikami i pełną osłoną łańcucha, za znacznie mniej niż holenderskie marki.Dobrze wyposażony rower w stylu holenderskim z oświetleniem dynamo, zamkiem pierścieniowym, bagażnikiem i osłoną łańcucha, w uczciwej cenie za to, co dostajesz.Amortyzowany widelec i sztyca, hydrauliczne tarcze i oświetlenie dynamo sprawiają, że to najwygodniejszy i najlepiej hamujący rower w zestawieniu.Sportowy rower miejski z napędem paskowym, hydraulicznymi tarczami i wbudowanym oświetleniem, który prawie nie wymaga obsługi napędu.Ręcznie budowany stalowy klasyk z hamulcami piastowymi, prądnicą piastową, osłoną łańcucha i koszem, zaprojektowany na dziesiątki lat użytkowania.Ręcznie budowany stalowy roadster z zamkniętą osłoną łańcucha, piastowymi przerzutkami i hamulcami, zamkiem ramowym i prądnicą, dla wyższych jeźdźców.

Szczegółowe opisy

Pendleton Ashwell
Najlepsza wartość

Pendleton Ashwell

Najlepszy do: Pierwszy rower miejski w niskim budżecie · Budżetowy

Lekki, prosty model step-through z pięciobiegową piastą, błotnikami i pełną osłoną łańcucha, za znacznie mniej niż holenderskie marki.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Niska cena jak na rower z przerzutką piastową
  • Pełna osłona łańcucha i błotniki w zestawie
  • Lekki jak na rower miejski, około 14,6 kg
  • Dożywotnia gwarancja na ramę

Wady

  • Obręczowe hamulce V-brake słabiej hamują na mokro
  • Brak oświetlenia i bagażnika na liście
  • Tylko dwa rozmiary ramy

Ashwell pokazuje, czym może być tani rower miejski. Ma lekką aluminiową ramę step-through, pięciobiegową piastę Sturmey Archer, błotniki i pełną osłonę łańcucha, co pokrywa podstawy utrzymania czystości i suchości bez przerzutki do regulowania.

Przy około 14,6 kg jest wyraźnie lżejszy niż holenderskie rowery z tego zestawienia, co pomaga, gdy nosisz go po schodach lub do komórki. Koła 700c i opony Kenda Smooth Roll pozwalają mu łatwo toczyć się po miejskich ulicach.

Kompromisy widać tam, gdzie zaoszczędzono pieniądze. Hamulce to obręczowe V-brake, a nie hamulce rolkowe czy hydrauliczne tarcze, więc siła hamowania spada w ulewie, a klocki trzeba wymieniać na czas. Strona Halfords nie podaje oświetlenia ani bagażnika, więc trzeba je kupić osobno. Rower oferowany jest tylko w dwóch rozmiarach ramy, co może nie pasować wyższym jeźdźcom.

Do krótkich codziennych przejazdów po w większości płaskim terenie to łatwy sposób na jazdę z przerzutką piastową. Jeśli jeździsz na długie dystanse, wozisz ciężkie ładunki albo mieszkasz w pagórkowatej okolicy, przejdź na jeden z rowerów Gazelle poniżej, które mają oświetlenie dynamo, bagażnik i lepsze hamulce.

Najważniejsze parametry
Rama i widelecLekka rama aluminiowa, sztywny widelec stalowy
Kształt ramyStep-through
Przerzutki (piasta)5 (piasta Sturmey Archer)
NapędŁańcuch, pełna osłona łańcucha
Osłona łańcucha i błotnikiBłotniki Pendleton i pełna osłona łańcucha
HamulceAluminiowe V-brake (obręczowe)
Koła700c, obręcze aluminiowe
OponyKenda K197 Smooth Roll
OświetlenieNie podano
Bagażnik, stopka i zapięcieNie podano (fotoliki na bagażnik wymienione jako kompatybilne)
Waga (producent)Około 14.6 kg
Rozmiary ramyS, M
SprzedawcaHalfords (Pendleton to jego marka własna)
GwarancjaDożywotnia gwarancja na ramę i sztywny widelec, według strony Halfords

Uwaga dotycząca weryfikacji: Pendleton to marka własna Halfords, więc strona Halfords jest stroną producenta. Nie podaje oświetlenia, bagażnika, szerokości opony ani rozmiaru koła poza 700c, dlatego te pozycje są oznaczone jako niepodane. Starsze listingi inaczej opisują materiał obręczy; użyliśmy aktualnej strony Halfords.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Halfords Irlandia (Pendleton Ashwell)

Wróć do tabeli ↑

Gazelle Esprit
Najlepszy uniwersalny

Gazelle Esprit

Najlepszy do: Codzienna jazda po mieście · Średnia półka

Dobrze wyposażony rower w stylu holenderskim z oświetleniem dynamo, zamkiem pierścieniowym, bagażnikiem i osłoną łańcucha, w uczciwej cenie za to, co dostajesz.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Oświetlenie dynamo, które nigdy nie wymaga ładowania
  • Pełna osłona łańcucha chroni spodnie przed brudem
  • Zamek pierścieniowy, bagażnik i stopka w zestawie
  • Długa gwarancja na ramę i widelec

Wady

  • Cięższy niż lżejsze modele step-through
  • Hamulce rolkowe słabsze niż tarcze
  • Strona specyfikacji nie wspomina o błotnikach

Gazelle to holenderska nazwa, którą zna większość kupujących, a Esprit to jego prosty, niezelektryczny rower miejski. Ma aluminiową ramę o niskim kształcie step-through, sztywny stalowy widelec i wyprostowaną pozycję z zakrzywioną kierownicą, dzięki czemu siedzisz wysoko i widzisz ruch uliczny.

To, co wyróżnia go spośród tańszych rowerów, to ilość fabrycznego wyposażenia. Piasta Shimano Nexus (trzy lub siedem biegów), łańcuch KMC w pełnej osłonie, piastowa prądnica zasilająca lampy przednią i tylną AXA, aluminiowy bagażnik tylny, stopka boczna i zamek pierścieniowy AXA są w zestawie. Możesz od razu jechać bez listy zakupów.

Hamulce to rolkowe z przodu i rolkowe lub nożne z tyłu. Są niezawodne i wymagają niewiele uwagi, ale nie dorównują mocy hydraulicznych tarcz. Przy około 18 do 20 kg zależnie od rozmiaru nie jest lekki, choć przy tym stylu to normalne.

Na stronie specyfikacji Gazelle nie widzimy błotników, więc potwierdź to w sklepie. Do codziennych dojazdów, szkoły i zakupów po płaskich lub lekko falistych trasach to najlepsze połączenie wyposażenia, ceny i trwałości w tym zestawieniu.

Najważniejsze parametry
Rama i widelecRama aluminiowa, sztywny widelec stalowy
Kształt ramyStep-through (niski)
Przerzutki (piasta)3 lub 7 (piasta Shimano Nexus)
NapędŁańcuch KMC Z410, zębatka 38T, zębatka tylna 18T
Osłona łańcucha i błotnikiPełna osłona łańcucha; błotniki nie są wymienione w specyfikacji
HamulceHamulec rolkowy z przodu; rolkowy lub nożny z tyłu
Koła28 in, podwójnościenne obręcze Ryde Dutch
OponyCST Eternity 42-622
OświetleniePiastowa prądnica, lampy przednia i tylna AXA
Bagażnik, stopka i zapięcieAluminiowy bagażnik tylny, stopka boczna, zamek pierścieniowy AXA
Waga (producent)Około 18.1 do 19.8 kg zależnie od rozmiaru (39.9 do 43.7 lb)
Rozmiary ramyXS 46, S 49, M 54, L 59 cm
Gwarancja10 lat na ramę i widelec, 5 lat na lakier, 2 lata na pozostałe części
ZabezpieczenieZamek pierścieniowy AXA, ocena ART dwie gwiazdki

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona Gazelle podaje piastę Nexus z 3 lub 7 biegami zależnie od wersji oraz rolkowy lub nożny hamulec tylny. Podaje rozmiary od XS do L; niektórzy brytyjscy sprzedawcy podają też XL. Waga jest podana w funtach jako zakres (39.9 do 43.7 lb) i przeliczona tutaj. Błotniki nie są na liście specyfikacji.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Gazelle UK (Esprit)

Wróć do tabeli ↑

Gazelle Chamonix C7
Najwygodniejszy

Gazelle Chamonix C7

Najlepszy do: Komfort i nierówne ulice · Wyższa średnia półka

Amortyzowany widelec i sztyca, hydrauliczne tarcze i oświetlenie dynamo sprawiają, że to najwygodniejszy i najlepiej hamujący rower w zestawieniu.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Amortyzowany widelec i sztyca wygładzają nierówne drogi
  • Hydrauliczne hamulce tarczowe o dużej sile hamowania
  • Oświetlenie na piastową prądnicę i solidny bagażnik
  • Pięć rozmiarów ramy, wersje low-step i high-step

Wady

  • Ciężki: 19,3 kg
  • Kosztuje więcej niż Esprit
  • Zawieszenie dodaje wagi i części do serwisowania

Chamonix C7 to niezelektryczny rower miejski Gazelle nastawiony przede wszystkim na komfort. Ma podobne, wyprostowane i praktyczne podejście jak Esprit, ale dodaje amortyzowany widelec 50 mm, amortyzowaną sztycę, żelowe siodełko i szerokie opony Schwalbe Road Cruiser 42 mm, dzięki czemu kocie łby, dziury i krawężniki bolą mniej.

Pod względem hamowania to najlepszy rower na tej liście, poza Batavusem. Hydrauliczne tarcze Shimano MT200 (180 mm z przodu, 160 mm z tyłu) dobrze hamują na mokrym i wymagają niewielkiego nacisku. Z tyłu znajduje się piasta Shimano Nexus 7, łańcuch w osłonie, a osłona spódnicy chroni długie płaszcze i spódnice.

Lampy przednia i tylna są zasilane piastową prądnicą. Zamontowano bagażnik MIK HD, zamek AXA i stopkę. Gazelle oferuje go w wersjach low-step i high-step oraz w pięciu rozmiarach od S do XXL, co czyni go dobrym wyborem dla wyższych jeźdźców.

Ceną jest waga: przy 19,3 kg to najcięższy rower w zestawieniu, a zawieszenie to kolejna część, która z czasem może wymagać serwisu. Jeśli jeździsz po nierównych nawierzchniach lub chcesz bardzo łagodnej jazdy, warto dopłacić w porównaniu z Esprit. Na gładkich trasach Esprit wykona zadanie taniej.

Najważniejsze parametry
Rama i widelecRama aluminiowa, widelec amortyzowany 50 mm
Kształt ramyLow-step i high-step
Przerzutki (piasta)7 (piasta Shimano Nexus 7)
NapędŁańcuch KMC Z1, zębatka 38T, zębatka tylna 18T
Osłona łańcucha i błotnikiOsłona łańcucha i osłona spódnicy; błotniki nie są wymienione w specyfikacji
HamulceHydrauliczne tarczowe Shimano MT200, 180 mm z przodu, 160 mm z tyłu
Koła28 in, obręcze podwójnościenne Ryde Dutch 19
OponySchwalbe Road Cruiser 42-622
OświetleniePiastowa prądnica, lampy przednia i tylna
Bagażnik, stopka i zapięcieTylny bagażnik aluminiowy MIK HD, stopka, zamek AXA
Waga (producent)19.3 kg
Rozmiary ramyS 49, M 53, L 57, XL 61, XXL 65 cm
WygodaAmortyzowana sztyca, żelowe siodełko, mostek regulowany bez narzędzi
ZabezpieczenieZamek AXA, ocena ART dwie gwiazdki

Uwaga dotycząca weryfikacji: Pełną specyfikację odczytano z francuskiej strony Gazelle; brytyjska strona gamy pokazuje C7 w wyższym przedziale cenowym, ale nie podaje pełnej specyfikacji, a francuska może nieznacznie różnić się od brytyjskich egzemplarzy. Błotników nie ma na liście specyfikacji. Nie myl z elektrycznym Chamonix C7 HMS.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Gazelle Francja (Chamonix C7), Strona gamy Chamonix Gazelle UK

Wróć do tabeli ↑

Batavus Senz Active Exclusive
Najmniej serwisu

Batavus Senz Active Exclusive

Najlepszy do: Czyste, bezolejowe codzienne dojazdy · Wyższa średnia półka

Sportowy rower miejski z napędem paskowym, hydraulicznymi tarczami i wbudowanym oświetleniem, który prawie nie wymaga obsługi napędu.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Napęd paskowy: bez oleju, bez rdzy, długa żywotność
  • Hydrauliczne hamulce tarczowe
  • Zintegrowane, automatyczne oświetlenie
  • Sportowe opony toczą się lekko

Wady

  • Trudno znaleźć dostępny egzemplarz
  • Batavus nie podaje wagi ani błotników
  • Droższy niż rowery z napędem łańcuchowym

Batavus to jedna z dużych holenderskich marek rowerów miejskich, a Senz Active Exclusive to jego sportowy, mało wymagający model bez napędu elektrycznego. Najważniejszy jest pasek napędowy Gates z węglowym paskiem: działa bez oleju, nie rdzewieje, pozostaje czysty i zwykle wytrzymuje dłużej niż łańcuch, a dobrze współpracuje z piastą Shimano Nexus zamkniętą przed pogodą.

Hydrauliczne tarcze Tektro z tarczami 160 mm dają mocne i łatwe hamowanie, a opony Schwalbe Marathon Racer Reflex są szybkie jak na swoją szerokość, a jednocześnie mają ochronę przed przebiciem i odblaskowe boki. Lampy Batavus ViZi są wbudowane w rower i włączają się automatycznie, więc nigdy o nich nie zapomnisz.

Rama jest aluminiowa, z aluminiowym sztywnym widelcem, w wersjach średniej i wysokiej, w rozmiarach od XS do XXL. Listing dealera pokazuje wersję low-entry oraz tylny bagażnik MIK z blokadą ramy, ale strona Batavusa nie potwierdza tych szczegółów, ani liczby przełożeń, wagi czy błotników, więc sprawdź to w sklepie.

Został też wybrany rowerem roku na holenderskiej gali branżowej. Główną przeszkodą jest dostępność, ponieważ strona Batavusa pokazywała wszystkie warianty jako niedostępne w chwili sprawdzania. Jeśli uda ci się go znaleźć, to rower dla osób, które chcą jak najmniej obsługi.

Najważniejsze parametry
Rama i widelecRama aluminiowa, sztywny widelec aluminiowy
Kształt ramyKształt średni i wysoki (męski); wersja low-entry podana przez dealera
Przerzutki (piasta)Piasta Shimano Nexus (liczba biegów niepodana przez Batavus; dealer podaje 7)
NapędPasek węglowy Gates, bez łańcucha
Osłona łańcucha i błotnikiNie podano
HamulceHydrauliczne tarczowe Tektro, 160 mm z przodu i z tyłu
Koła28 in, obręcze tarczowe Ryde Rival 21
OponySchwalbe Marathon Racer Reflex 40-622
OświetlenieBatavus ViZi z przodu i z tyłu, zawsze włączone
Bagażnik, stopka i zapięcieTylny bagażnik MIK i blokada ramy ABUS według dealera; stopka nie podana
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramyXS 53, S 55, M 57, L (podane jako 48, prawdopodobnie błąd), XL 61, XXL 65 cm
Maksymalne obciążenie130 kg
DostępnośćStrona Batavusa pokazywała wszystkie warianty jako niedostępne w chwili sprawdzania

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona Batavusa nie podaje liczby biegów, wagi, błotników, bagażnika ani stopki; siedmiobiegowa piasta Nexus, bagażnik MIK, blokada ramy i wersja low-entry pochodzą z listingu dealera i są oznaczone jako takie. Batavus podaje rozmiar L jako 48 cm, co wygląda na błąd. Strona pokazywała wszystkie warianty jako niedostępne; dostępność różni się w zależności od kraju.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Batavus (Senz Active Exclusive), Listing dealera Mantel (Senz Active Exclusive)

Wróć do tabeli ↑

Pashley Princess Sovereign
Klasyk step-through

Pashley Princess Sovereign

Najlepszy do: Klasyczny wygląd na dekady · Premium

Ręcznie budowany stalowy klasyk z hamulcami piastowymi, prądnicą piastową, osłoną łańcucha i koszem, zaprojektowany na dziesiątki lat użytkowania.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Ręcznie budowana stalowa rama, którą można naprawić
  • Oświetlenie dynamo, osłona łańcucha i błotniki w zestawie
  • Odporne na przebicia opony Marathon Plus
  • Siodełko Brooks ze skóry i kosz w zestawie

Wady

  • Drogi jak na rower niezelektryczny
  • Hamulce piastowe słabsze niż tarcze
  • Waga nie jest podana

Pashley od pokoleń buduje rowery w Anglii, a Princess Sovereign to jego klasyczny miejski rower z otwartą ramą. Stalowa rama jest łączona na muflach i lutowana ręcznie, więc jeździ miękko i można ją naprawić lub przemalować, jeśli się uszkodzi, co jest częścią tego, dlaczego te rowery służą tak długo.

Wyposażenie zaprojektowano do codziennego użytku w każdą pogodę. Hamulce piastowe są zamknięte przed deszczem, w pełni zamknięta osłona łańcucha utrzymuje łańcuch czysty i cichy, malowane stalowe błotniki osłaniają koła, a opony Schwalbe Marathon Plus należą do najtrudniejszych do przebicia. Przednia piasta z prądnicą zasila diodowy reflektor, a tylne światło działa na baterie. W zestawie są tylny bagażnik i przedni kosz wiklinowy, a sprężynowe siodełko Brooks ze skóry jest wygodne po wyrobieniu.

Można wybrać trzybiegową piastę Sturmey Archer lub ośmiobiegową Shimano Nexus Premium, a szerszy zakres jest wart dopłaty, jeśli na trasie są wzniesienia. Ramy są w trzech rozmiarach, z kołami 26 in w dwóch mniejszych.

Słabą stroną jest cena, bo kosztuje znacznie więcej niż inne rowery w zestawieniu, a Pashley nie podaje na tej stronie wagi. Jeśli chcesz piękny rower, który zachowasz na długo, to satysfakcjonujący wybór.

Najważniejsze parametry
Rama i widelecRęcznie budowana stal, łączona na muflach i lutowana
Kształt ramyOtwarta rama step-through (Princess)
Przerzutki (piasta)3 (Sturmey Archer XRD-3) lub 8 (Shimano Nexus Premium)
NapędPiasta, w pełni zamknięta osłona łańcucha
Osłona łańcucha i błotnikiMalowane stalowe błotniki i w pełni zamknięta osłona łańcucha
HamulceHamulce piastowe, przód i tył
Koła26 in, polerowane obręcze aluminiowe (28 in na ramie 22 in)
OponySchwalbe Marathon Plus 26 x 1 3/8 in
OświetleniePrzód: diodowa prądnica piastowa; tył: dioda na baterie
Bagażnik, stopka i zapięcieTylny bagażnik aluminiowy i przedni kosz wiklinowy
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramyRamy 17.5, 20 i 22 in
SiodełkoBrooks B66s ze skóry, z podwójnymi sprężynami
ProdukcjaRęcznie budowany w Stratford-upon-Avon, Anglia

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona Pashleya nie podaje wagi. Opcje przełożeń (3 lub 8 biegów) zależą od zamówionej wersji. Strona podaje, że rama 22 in używa kół 28 in. To, że Princess jest modelem z otwartą ramą, wynika z nazewnictwa gamy Pashleya, a nie z listy specyfikacji.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Pashley (Princess Sovereign)

Wróć do tabeli ↑

Pashley Roadster Sovereign
Najlepszy klasyk

Pashley Roadster Sovereign

Najlepszy do: Wyżsi jeźdźcy szukający klasyka · Premium

Ręcznie budowany stalowy roadster z zamkniętą osłoną łańcucha, piastowymi przerzutkami i hamulcami, zamkiem ramowym i prądnicą, dla wyższych jeźdźców.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Zamek ramowy i pompka w zestawie
  • Duże koła 28 in dla wyższych jeźdźców
  • Odporne na przebicia opony Marathon Plus
  • W pełni zamknięta osłona łańcucha i błotniki

Wady

  • Cena premium
  • Hamulce piastowe nie mają mocy tarcz
  • Trudniej przestąpić wysoką rurę górną

Roadster Sovereign to męska wersja klasycznego roweru Pashleya: tradycyjna rama z podwójną rurą górną, duże koła 28 in i długi rozstaw osi, który jedzie spokojnie. Jak Princess, jest ręcznie budowany ze stali łączonej na muflach i lutowanej, co daje gładką jazdę i ramę, którą można serwisować przez dziesiątki lat.

Jeśli chodzi o praktykę, prawie wszystko jest fabrycznie zamontowane. Są malowane aluminiowe błotniki z tylnym odblaskiem, w pełni zamknięta osłona łańcucha, prądnica piastowa i diodowa lampa przednia, tylne światło na baterie, stalowy bagażnik tylny z wbudowaną stopką, dzwonek oraz zamek i pompka montowane na ramie. Siodełko Brooks B33 ze skóry ma sprężyny z przodu i z tyłu. Opony Schwalbe Marathon Plus sprawiają, że przebicia są rzadkie.

Przerzutki to wybór między trzybiegową Sturmey Archer a ośmiobiegową Shimano Nexus Premium, a hamowanie zapewniają wszechpogodowe hamulce piastowe. Ten zestaw jest niezawodny i wymaga niewielkiej obsługi, ale jest łagodniejszy niż hydrauliczne tarcze przy hamowaniu na stromych zjazdach.

Występuje w trzech rozmiarach z wysoką wysokością przestąpienia, dopasowanych do jeźdźców z dłuższą długością wewnętrznej nogi. Kosztuje znacznie więcej niż większość rowerów w zestawieniu, a Pashley nie podaje wagi, więc to wybór dla osób, które cenią rzemiosło. Jeśli chcesz rower step-through, wybierz Princess.

Najważniejsze parametry
Rama i widelecRęcznie budowana stal, łączona na muflach i lutowana
Kształt ramyPodwójna rura górna (tradycyjny męski roadster)
Przerzutki (piasta)3 (Sturmey Archer X-RD3) lub 8 (Shimano Nexus Premium)
NapędPiasta, w pełni zamknięta osłona łańcucha
Osłona łańcucha i błotnikiMalowane aluminiowe błotniki i w pełni zamknięta osłona łańcucha
HamulceHamulce piastowe, przód i tył
Koła28 in, czarne anodowane obręcze aluminiowe
OponySchwalbe Marathon Plus 28 x 1 1/2 in
OświetleniePrzód: diodowa prądnica piastowa; tył: dioda na baterie
Bagażnik, stopka i zapięcieStalowy bagażnik tylny ze stopką, zamek ramowy montowany na ramie
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramy20.5, 22.5 i 24.5 in (podwójna rura górna)
SiodełkoBrooks B33 ze skóry
DodatkiPompka montowana na ramie, dzwonek i osłona płaszcza

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona Pashleya nie podaje wagi. Opcje przełożeń (3 lub 8 biegów) zależą od wersji. Roadster jest opisany jako rama z podwójną rurą górną, a nie konwencjonalna rama romb; jest najbliższy ramie rombowej spośród tych propozycji.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Pashley (Roadster Sovereign)

Wróć do tabeli ↑

Poradnik zakupowy

Przerzutki piastowe czy tylna przerzutka?

Przerzutka piastowa trzyma wszystkie ruchome części wewnątrz tylnego koła, więc deszcz, błoto i zaniedbanie szkodzą mało, a zmienić bieg można, stojąc na światłach. Najlepiej sprawdzają się na krótkich, w większości płaskich dojazdach. Wady to nieco wyższa waga, węższy zakres niż przy przerzutce tylnej i trudniejsze wyjmowanie koła po przebiciu.

Wszystkie sześć rowerów tutaj ma przerzutki piastowe. Trzy biegi wystarczają w płaskich miastach, pięć do siedmiu obejmuje większość miast, a osiem warto mieć, jeśli są prawdziwe wzniesienia.

Rama step-through czy romb?

Rama step-through najłatwiej wsiąść i zsiąść, zwłaszcza w płaszczu lub spódnicy, z zakupami albo gdy często się zatrzymujesz. Nowoczesne aluminiowe step-through są prawie tak sztywne jak wysokie ramy. Tradycyjna rama romb lub roadster ma wyższą rurę górną, wygląda klasycznie i jest nieco sztywniejsza, ale trudniej na nią wsiąść. Wybieraj według sposobu jazdy, a nie według tego, dla kogo rower został zaprojektowany.

Dobór rozmiaru ramy

Większość rowerów miejskich ma rozmiar podawany długością rury podsiodłowej w centymetrach lub calach, ale lepszym wskaźnikiem jest długość wewnętrznej nogi. Producenci tacy jak Pashley podają zakres długości wewnętrznej nogi dla każdego rozmiaru. Siedząc, powinieneś móc postawić czubki stóp na ziemi, a stojąc nad ramą romb, zostawić wolne miejsce nad rurą. Gdy jesteś między rozmiarami na rowerze z wyprostowaną pozycją, wielu jeźdźców woli mniejszy. Jeśli planujesz klasyczną ramę, sprawdź wysokość przestąpienia.

Błotniki, oświetlenie i zabezpieczenie

Pełne błotniki, osłona łańcucha lub spódnicy i bagażnik tylny sprawiają, że rower miejski nadaje się do użytku w irlandzkiej i brytyjskiej pogodzie. Lampy na piastową prądnicę są zawsze gotowe i nigdy nie wymagają ładowania, co jest dużą zaletą w porównaniu z lampami na klips. Sprawdź, czy lampy spełniają wymogi prawne na drogach w twoim kraju. Wbudowany zamek pierścieniowy powstrzymuje szybką kradzież, gdy wchodzisz do sklepu, ale na dłuższe postoje potrzebujesz porządnego zapięcia D-lock lub łańcucha.

Pasek czy łańcuch?

Napęd paskowy z węglowym paskiem, jak w Batavus Senz, nie wymaga oleju, nie rdzewieje i zwykle wytrzymuje kilka razy dłużej niż łańcuch, ale rama musi być do tego przystosowana, a części kosztują więcej. Łańcuch w pełnej osłonie wytrzymuje długo, jest tańszy w wymianie i może być naprawiony w każdym sklepie rowerowym. Jeśli chcesz minimum obsługi i stać cię na to, wybierz pasek; w przeciwnym razie łańcuch w osłonie to bezpieczny wybór.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower miejski jest najlepszy do dojazdów?

Dla większości jeźdźców Gazelle Esprit oferuje najlepszy bilans wyposażenia, oświetlenia dynamo, bagażnika, osłony łańcucha i ceny. Gazelle Chamonix C7 dodaje hydrauliczne tarcze i zawieszenie, a Batavus Senz ma bezobsługowy napęd paskowy.

Czym różni się rower miejski od hybrydy?

Rower miejski jest zbudowany wokół praktycznych elementów, takich jak wyprostowana pozycja, przerzutki piastowe, błotniki, osłona łańcucha i lampy. Hybryda ma płaską kierownicę i lżejszą, bardziej sportową konfigurację, często bez akcesoriów, i zwykle jest szybsza na dłuższych dystansach.

Czy przerzutki piastowe są niezawodne?

Tak. Zamknięte piasty są jednymi z najtrwalszych części roweru i wymagają tylko okresowego serwisu, dlatego są standardem w holenderskich rowerach. Ich ograniczeniami są węższy zakres przełożeń i dodatkowa waga.

Czy rowery w stylu holenderskim dają radę na wzniesieniach?

Mogą, jeśli wybierzesz wystarczająco dużo biegów. Ośmiobiegowe przerzutki piastowe, jak opcja w rowerach Pashley, radzą sobie z umiarkowanymi wzniesieniami. Bardzo strome trasy łatwiej pokonać na rowerze z tylną przerzutką lub na rowerze elektrycznym.

Ile powinienem wydać na rower miejski?

Budżetowy rower z przerzutką piastową, taki jak Pendleton Ashwell, to dobry start na krótkie przejazdy. Wyższa cena zwykle kupuje oświetlenie dynamo, lepsze hamulce, bagażnik i zamek oraz części, które wytrzymują dłużej. Ceny często się zmieniają, więc sprawdź dzisiejszą cenę przyciskami.

Rowery miejskie: gdzie kupić (Polska)?

Rynek: Polska. Porównujemy sklepy: Amazon.pl. Nie sprawdziliśmy jeszcze cen w tym kraju (Polska): przyciski otwierają aktualną cenę w każdym sklepie.