Z jakiego kraju robisz zakupy?

Pokazujemy sklepy, które dostarczają do Twojego kraju. Język dopasuje się automatycznie, a w każdej chwili możesz go zmienić.

Irlandia i Wielka Brytania

Reszta Europy

Najlepsze rowery szosowe w 2026 roku

Zaktualizowano · Porównane produkty: 6 · Porównane cechy: 13

Dobry rower szosowy sprawia, że długie trasy są lekkie. Dla większości dorosłych najlepszym wyborem jest rower endurance lub uniwersalny: nieco bardziej wyprostowana pozycja niż w rowerze wyczynowym, hamulce tarczowe i miejsce na szersze opony, które tłumią słabe nawierzchnie.

Porównaliśmy sześć aktualnych modeli sprzedawanych w Irlandii, Wielkiej Brytanii i UE, od roweru aluminiowego w cenie wejściowej po karbonowy z elektroniczną zmianą biegów. Giant i Canyon pojawiają się dwukrotnie, ponieważ mają najmocniejsze gamy endurance, jakie znaleźliśmy. Ceny i dostępność często się zmieniają, więc sprawdź dzisiejszą cenę w każdym sklepie za pomocą przycisków.

Krótka odpowiedź: Najlepszy na start: Canyon Endurace AllRoad. Najlepszy uniwersalny pod względem ceny: Cube Attain SLX. Najlepszy dla pierwszego zakupu: Giant Contend AR 3. Najlepszy na nierówne drogi: Trek Domane AL 4. Najlepszy karbonowy: Canyon Endurace CF 7. Najlepszy premium: Giant Defy Advanced 1.

Rowery szosowe: porównanie (Polska)

CechaCanyon Endurace AllRoadNajlepszy na startCanyon Endurace AllRoadGiant Contend AR 3Łatwy pierwszy zakupGiant Contend AR 3Cube Attain SLXNajlepsza wartość 105Cube Attain SLXTrek Domane AL 4 Gen 4Na nierówne drogiTrek Domane AL 4 Gen 4Canyon Endurace CF 7Karbon w dobrej cenieCanyon Endurace CF 7Giant Defy Advanced 1Najlepszy premiumGiant Defy Advanced 1
Sprawdź ceny
Najlepszy doPierwszy porządny rower szosowyDla osób, które chcą rower z zapleczem dealeraPełne Shimano 105 za rozsądne pieniądzeNierówne drogi i jazda zimąKomfort karbonu na długie trasyElektroniczna zmiana biegów, długie trasy
Przedział cenowyBudżetowyŚrednia półkaŚrednia półkaŚrednia półkaWyższa średnia półkaPremium
RamaAluminium (Endurace AL Disc)Aluminium ALUXX, thru-axle, tarczoweAluminium 6061 Superlite, rury półaerodynamiczneAlpha Aluminium, mocowania błotnikówKarbon (CF), 1,080 gKompozyt klasy Advanced (karbon)
WidelecKarbon, oś 12 mm thru-axleKompozytowy, oś 12 mm thru-axlePełny karbon, oś 12 mm thru-axlePełny karbon, zwężany, oś 12 mm thru-axleKarbon, oś 12 mm thru-axleKompozytowy, pełny kompozytowy ster, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano CUESShimano CUESShimano 105 (R7100)Shimano TiagraShimano 105 (R7100)Shimano 105 Di2 (elektroniczna)
Liczba biegów20 (2 x 10)20 (2 x 10)24 (2 x 12)22 (2 x 11)24 (2 x 12)24 (2 x 12)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-39TKorba 50/34T, kaseta 11-36TKorba 50/34T, kaseta 11-34TKorba 50/34T, kaseta 11-36TKorba 50/34T, kaseta 11-36TKorba 50/34T, kaseta 11-36T
HamulceShimano CUES hydrauliczne tarczowe, tarcze 160 mmTektro MD-C550 tarczowe, tarcze 160 mmShimano 105 hydrauliczne tarczowe, 160 mmShimano tarczowe, tarcze 160 mm (modele dźwigni i zacisku niepotwierdzone)Shimano 105 R7120 hydrauliczne tarczowe, tarcze 160 mmShimano 105 Di2 hydrauliczne tarczowe, tarcze 160 mm
KołaCanyon ROAD 25 AL, 700cGiant S-R2 Disc aluminium, 700cNewmen Performance R.32, gotowe do jazdy bezdętkowej, 700cBontrager Paradigm 23, gotowe do jazdy bezdętkowej, 700cNewmen Advanced G.34 karbon, 700cGiant P-R1 Disc aluminium, obręcze 25 mm, 700c
OponySchwalbe G-One Comp K-Guard 35 mmCST Sprint 700 x 33cContinental Grand Prix 30 mmBontrager Kwaremont Comp 32 mmContinental Grand Prix TR 32 mmGiant Gavia Fondo 0, 700 x 32c, gotowe do jazdy bezdętkowej
Maks. szerokość opony40 mm38 mm32 mmNie podano38 mm40 mm
Waga (producent)10.76 kg (rozmiar M)Nie podano9.6 kg (dane Cube, według listingów dealerów)Nie podano8.4 kg (rozmiar M)Nie podano
Rozmiary ramy2XS do 2XLXS, S, M, M/L, L, XL47 do 62 cm44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 cm2XS do 2XLXS, S, M, M/L, L, XL
WerdyktDobrze wyposażony aluminiowy rower endurance z hydraulicznymi tarczami, karbonowym widelcem i miejscem na opony 40 mm, ograniczony tylko przez wagę.Spokojny, rozsądnie wyposażony aluminiowy rower endurance z kompozytowym widelcem i osiami thru-axle, sprzedawany przez sieć dealerów Giganta.Prawdziwy rower z 12-rzędową grupą Shimano 105 i hydraulicznymi tarczami, z karbonowym widelcem i kołami gotowymi do jazdy bezdętkowej, w średniej cenie.Rower aluminiowy nastawiony na komfort, z pełnym karbonowym widelcem, napędem Shimano Tiagra i mocowaniami błotników, wspierany przez szeroką sieć dealerów.Lekki karbonowy rower endurance z 12-rzędowym Shimano 105, karbonowymi kołami i elastyczną sztycą, sprzedawany w cenie niższej niż u większości marek sklepowych.Karbonowy rower endurance z elektroniczną Shimano 105 Di2, komfortowymi częściami D-Fuse i miejscem na opony 40 mm.

Szczegółowe opisy

Canyon Endurace AllRoad
Najlepszy na start

Canyon Endurace AllRoad

Najlepszy do: Pierwszy porządny rower szosowy · Budżetowy

Dobrze wyposażony aluminiowy rower endurance z hydraulicznymi tarczami, karbonowym widelcem i miejscem na opony 40 mm, ograniczony tylko przez wagę.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Hydrauliczne hamulce tarczowe i karbonowy widelec w cenie wejściowej
  • Miejsce na opony 40 mm i błotniki
  • Najniższy bieg 34 x 39 zębów na podjazdy
  • Mocowania bagażnika i sakw czynią go praktycznym rowerem do dojazdów

Wady

  • Około 10,8 kg, ciężki w porównaniu z rowerami karbonowymi
  • 10-rzędowy Shimano CUES to podstawowa klasa
  • Sprzedaż bezpośrednia, więc bez jazdy próbnej w sklepie

Endurace AllRoad to najtańszy rower w tym zestawieniu, a mimo to nie wygląda na okrojony kompromis. Ma karbonowy widelec, hydrauliczne hamulce tarczowe z tarczami 160 mm i dwukorbowy napęd Shimano CUES z dużą kasetą 11-39T, więc strome podjazdy są do opanowania nawet dla początkujących.

Jego najmocniejszą stroną jest wszechstronność. Rama mieści opony do 40 mm, a fabrycznie zamontowano opony Schwalbe G-One 35 mm, które dobrze toczą się po asfalcie i radzą sobie z szutrowymi ścieżkami oraz ścieżkami holowniczymi. Są mocowania pod błotniki, bagażnik i sakwę na rurze górnej, dzięki czemu nadaje się równie dobrze do dojazdów lub lekkich wypraw, jak do weekendowych przejażdżek.

Kompromisem jest waga. Canyon podaje 10,76 kg dla rozmiaru M, a aluminiowe koła są ciężkie, więc nie będzie tak żwawy jak karbonowe rowery wyżej w zestawieniu. Shimano CUES ma też 10 biegów zamiast 12 z grupy 105, choć działa dobrze i łatwo go serwisować.

Canyon sprzedaje bezpośrednio do klientów, więc dopasowanie robisz samodzielnie, korzystając z tabeli rozmiarów i zasad zwrotu, zamiast testować rower w sklepie. Jeśli chcesz jeden rower do dojazdów, na fitness i od czasu do czasu na szutrową drogę, za niewielkie pieniądze, trudno go pominąć.

Najważniejsze parametry
RamaAluminium (Endurace AL Disc)
WidelecKarbon, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano CUES
Liczba biegów20 (2 x 10)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-39T
HamulceShimano CUES hydrauliczne tarczowe, tarcze 160 mm
KołaCanyon ROAD 25 AL, 700c
OponySchwalbe G-One Comp K-Guard 35 mm
Maks. szerokość opony40 mm
Waga (producent)10.76 kg (rozmiar M)
Rozmiary ramy2XS do 2XL
MocowaniaMocowania pod błotnik, bagażnik i sakwę na rurze górnej
SprzedawcaCanyon bezpośrednio, z dostawą i 30-dniowym terminem zwrotu

Uwaga dotycząca weryfikacji: Wszystkie dane pochodzą z własnej strony Canyona dla rozmiaru M. Strona nie podaje wprost roku modelu.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Canyon Irlandia (Endurace AllRoad)

Wróć do tabeli ↑

Giant Contend AR 3
Łatwy pierwszy zakup

Giant Contend AR 3

Najlepszy do: Dla osób, które chcą rower z zapleczem dealera · Średnia półka

Spokojny, rozsądnie wyposażony aluminiowy rower endurance z kompozytowym widelcem i osiami thru-axle, sprzedawany przez sieć dealerów Giganta.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Kompozytowy widelec łagodzi nierówności nawierzchni
  • Osie thru-axle z przodu i z tyłu oraz hamulce tarczowe
  • Sprzedaż przez dealerów, więc dopasowanie i ustawienie są proste
  • Szeroki wybór rozmiarów, w tym M/L

Wady

  • Waga nie jest podana
  • Podstawowe koła i 10-rzędowy napęd
  • Luz na oponę 38 mm jest dobry, ale nie hojny

Contend AR 3 to praktyczne wejście Giganta w jazdę endurance po szosie. AR oznacza all-road, co w praktyce oznacza bardziej wyprostowaną i stabilną pozycję niż w rowerze wyczynowym, hamulce tarczowe i miejsce na opony do 38 mm. Rower ma opony CST 33c, dobry środek między szybkością a komfortem.

Rama jest z aluminium ALUXX, ale widelec jest w całości kompozytowy, z kompozytowym sterem, co jest lepszym elementem, niż zwykle spotyka się na tym poziomie. Obie osie to 12 mm thru-axle. Shimano CUES zapewnia przełożenia 2 x 10 z wewnętrzną tarczą 34 zęby i kasetą 11-36T, wystarczające na większość podjazdów. Hamulce to tarczowe Tektro z tarczami Giant 160 mm.

Giant nie podaje wagi i zaleca, aby kupujący poprosili dealera o zważenie roweru, więc nie możemy podać liczby. Aluminiowe koła Giant i 10-biegowy napęd są solidne, a nie efektowne.

Wyróżnia się sposobem zakupu. Giant sprzedaje przez dużą sieć niezależnych sklepów, więc możesz przymierzyć rozmiary, a rower zostanie złożony i właściwie wyregulowany, a potem otrzymasz wsparcie. Występuje też w sześciu rozmiarach, w tym M/L. Jeśli chcesz prostego, wygodnego roweru od marki z dobrym lokalnym zapleczem, to najbezpieczniejszy wybór na liście.

Najważniejsze parametry
RamaAluminium ALUXX, thru-axle, tarczowe
WidelecKompozytowy, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano CUES
Liczba biegów20 (2 x 10)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-36T
HamulceTektro MD-C550 tarczowe, tarcze 160 mm
KołaGiant S-R2 Disc aluminium, 700c
OponyCST Sprint 700 x 33c
Maks. szerokość opony38 mm
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramyXS, S, M, M/L, L, XL
KierownicaGiant Connect, 40 do 44 cm zależnie od rozmiaru
SprzedawcaDealerzy Giganta, więc można przetestować rower przed zakupem

Uwaga dotycząca weryfikacji: Wszystkie dane pochodzą z własnej strony Giganta. Giant nie podaje wagi, szczegółów mocowań błotników ani typu hamulca poza nazwą zacisku Tektro MD-C550.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Giant Irlandia (Contend AR 3)

Wróć do tabeli ↑

Cube Attain SLX
Najlepsza wartość 105

Cube Attain SLX

Najlepszy do: Pełne Shimano 105 za rozsądne pieniądze · Średnia półka

Prawdziwy rower z 12-rzędową grupą Shimano 105 i hydraulicznymi tarczami, z karbonowym widelcem i kołami gotowymi do jazdy bezdętkowej, w średniej cenie.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Pełna 12-rzędowa grupa Shimano 105
  • W pełni karbonowy widelec i osie thru-axle
  • Koła gotowe do jazdy bezdętkowej z dobrymi oponami
  • Około 9,6 kg jak na rower aluminiowy

Wady

  • Luz na oponę tylko 32 mm
  • Dopasowanie inspirowane wyścigami jest mniej relaksujące niż w rowerach endurance
  • W niektórych sklepach mniej dostępnych rozmiarów

Attain SLX pokazuje, ile roweru można dziś dostać z ramy aluminiowej. Ma pełną grupę Shimano 105 R7100 z 12-rzędową zmianą biegów i hydrauliczne hamulce tarczowe, czyli części, które kiedyś były zarezerwowane dla znacznie droższych rowerów karbonowych. Dodaj karbonowy widelec, koła gotowe do jazdy bezdętkowej i opony Continental Grand Prix 30 mm, a specyfikacja wygląda jak rower z wyższej półki cenowej.

Cube opisuje ramę jako mającą geometrię komfortową szosową, a półaerodynamiczne profile rur i wewnętrzne prowadzenie linek dają czysty, nowoczesny wygląd. Korba 50/34T i kaseta 11-34T dają przełożenia odpowiednie do falistego terenu, choć osoby mieszkające w bardzo stromych okolicach mogą chcieć czegoś niższego.

Waga wynosi około 9,6 kg, co jest lekkie jak na rower tarczowy z aluminium. Głównym ograniczeniem jest miejsce na opony: maksymalnie 32 mm, więc rower jest mniej odpowiedni na szutrowe trasy niż Canyon AllRoad czy Giant Contend. To raczej szybki, wygodny rower fitness i na przejażdżki klubowe niż maszyna do wszystkiego.

Jeśli chcesz najbardziej odczuwalnie drogiej grupy za jak najmniejsze pieniądze i jeździsz głównie po asfalcie, Attain SLX jest najlepszym wyborem wśród rowerów aluminiowych w tym zestawieniu.

Najważniejsze parametry
RamaAluminium 6061 Superlite, rury półaerodynamiczne
WidelecPełny karbon, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano 105 (R7100)
Liczba biegów24 (2 x 12)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-34T
HamulceShimano 105 hydrauliczne tarczowe, 160 mm
KołaNewmen Performance R.32, gotowe do jazdy bezdętkowej, 700c
OponyContinental Grand Prix 30 mm
Maks. szerokość opony32 mm
Waga (producent)9.6 kg (dane Cube, według listingów dealerów)
Rozmiary ramy47 do 62 cm
Cechy ramyWewnętrzne prowadzenie linek, tarcze na mocowaniu płaskim (flat-mount)
SiodełkoACID Nuance Lite

Uwaga dotycząca weryfikacji: Strona produktu Cube ładuje specyfikację przez osobny portal, którego nie mogliśmy odczytać, więc podzespoły pochodzą z listingu brytyjskiego dealera Cube. Wielkość tarcz, waga 9,6 kg i zakres rozmiarów 47 do 62 cm pochodzą z innych listingów tego samego roweru i nie są na stronie dealera. Niektóre sklepy sprzedają już wersję w kolorze z 2027 roku, więc sprawdź części w rowerze, który kupujesz.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Cube Irlandia (Attain SLX), Wheelbase (dealer Cube), listing specyfikacji Attain SLX 2026

Wróć do tabeli ↑

Trek Domane AL 4 Gen 4
Na nierówne drogi

Trek Domane AL 4 Gen 4

Najlepszy do: Nierówne drogi i jazda zimą · Średnia półka

Rower aluminiowy nastawiony na komfort, z pełnym karbonowym widelcem, napędem Shimano Tiagra i mocowaniami błotników, wspierany przez szeroką sieć dealerów.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Pełny karbonowy widelec w rowerze aluminiowym
  • 11-rzędowy Shimano Tiagra z zębatką 36T
  • Mocowania błotników do jazdy zimą
  • Najszerszy zakres rozmiarów w zestawieniu: od 44 do 61 cm

Wady

  • Luz na oponę i waga nie są podane
  • Tiagra jest o stopień niżej niż 105
  • Szczegóły hamulców niejasne w znalezionych źródłach

Domane AL to odpowiedź Treka dla osób, które chcą rower endurance bez karbonowych cen. Rama Gen 4 jest zbudowana z aluminium Alpha i połączona z pełnym karbonowym widelcem ze zwężanym sterem, co wyraźnie wygładza nierówności nawierzchni. Trek twierdzi, że nowa rama ma więcej miejsca na opony niż starsze Domane AL, choć w dostępnych nam źródłach nie podano maksymalnego rozmiaru.

AL 4 ma 11-rzędową grupę Shimano Tiagra, korbę 50/34T i kasetę 11-36T. To rozsądny zakres na zróżnicowany teren. Hamulce tarczowe z tarczami 160 mm wykonują pracę hamowania, a koła to bezdętkowe Bontrager Paradigm z oponami 32 mm, wygodną szerokością na irlandzkie i brytyjskie nawierzchnie.

Rama ma mocowania błotników i mocowania na rurze górnej, więc nadaje się do zimowych treningów i dojazdów. Sieć dealerów Treka oznacza też, że można się zmierzyć i właściwie dopasować rower, a zakres siedmiu rozmiarów od 44 do 61 cm pasuje zarówno niższym, jak i wyższym jeźdźcom.

To nie najlżejszy rower w zestawieniu, a Tiagra jest o stopień niżej niż Shimano 105, ale dla osób, które chcą komfortu, niezawodności i lokalnego wsparcia dealera w uczciwej cenie, to łatwa rekomendacja.

Najważniejsze parametry
RamaAlpha Aluminium, mocowania błotników
WidelecPełny karbon, zwężany, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano Tiagra
Liczba biegów22 (2 x 11)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-36T
HamulceShimano tarczowe, tarcze 160 mm (modele dźwigni i zacisku niepotwierdzone)
KołaBontrager Paradigm 23, gotowe do jazdy bezdętkowej, 700c
OponyBontrager Kwaremont Comp 32 mm
Maks. szerokość oponyNie podano
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramy44, 49, 52, 54, 56, 58, 61 cm
KierownicaBontrager Comp aluminium, zasięg 80 mm, spadek 121 mm
Cechy ramyWewnętrzne prowadzenie przewodów hamulcowych i mocowania na rurze górnej

Uwaga dotycząca weryfikacji: Irlandzkie strony Treka nie pokazywały tabeli specyfikacji, więc podzespoły pochodzą z listingu brytyjskiego dealera Treka ze specyfikacją Treka (oznaczonej jako rocznik 2027). Listing nie podaje wagi, maksymalnego rozmiaru opony ani modelu zacisku hamulca, a wymienia dźwignie Tiagra R4020, więc nie podajemy typu hamulca poza tarczowymi z tarczami 160 mm. Sprawdź dokładne hamulce przed zakupem.

Parametry sprawdzone w: Trek Irlandia, zakres Domane AL, Wheelbase (dealer Trek), listing Domane AL 4 Gen 4

Wróć do tabeli ↑

Canyon Endurace CF 7
Karbon w dobrej cenie

Canyon Endurace CF 7

Najlepszy do: Komfort karbonu na długie trasy · Wyższa średnia półka

Lekki karbonowy rower endurance z 12-rzędowym Shimano 105, karbonowymi kołami i elastyczną sztycą, sprzedawany w cenie niższej niż u większości marek sklepowych.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Rama i koła karbonowe, 8,4 kg
  • Pełna 12-rzędowa grupa Shimano 105 z hydraulicznymi tarczami
  • Miejsce na opony 38 mm
  • Sztyca zaprojektowana tak, by łagodzić wstrząsy na nierównościach

Wady

  • Tylko sprzedaż bezpośrednia, z doliczoną dostawą
  • W niektórych rozmiarach ograniczona dostępność
  • Nie jest to najtańsze wejście w rower z grupą 105

Endurace CF 7 to rower, który warto kupić, jeśli chcesz komfortu karbonowej ramy endurance i nie chcesz płacić za elektroniczną zmianę biegów. Rama jest karbonowa, z karbonowym widelcem, a elastyczna sztyca VCLS Canyona dodaje komfortu w siodle. Geometria opiera się na dłuższym rozstawie osi i wyższym przodzie niż w rowerze wyczynowym, więc długie dni są łatwiejsze dla kręgosłupa.

Napęd to pełna mechaniczna grupa Shimano 105 R7100 z 12 biegami, korbą 50/34T i kasetą 11-36T, z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi i tarczami 160 mm. Karbonowe koła Newmen to w tej klasie niezwykły dodatek, a wraz z oponami Continental Grand Prix TR 32 mm pozwalają osiągnąć podaną wagę 8,4 kg dla rozmiaru M.

Rama mieści opony do 38 mm, a fabryczne błotniki Canyona (fast fenders) pasują do opon do 35 mm, więc rower może służyć też jako zimowy. Canyon twierdzi także, że poradzi sobie ze szutrowymi ścieżkami.

Wady są praktyczne. Canyon sprzedaje bezpośrednio, więc doliczana jest opłata za dostawę i nie ma sklepu, w którym można przetestować dopasowanie, choć oferuje hojny termin zwrotu i sześcioletnią gwarancję. Niektóre rozmiary są na stronie oznaczone jako niedostępne, więc sprawdź dostępność przed planowaniem zakupu.

Najważniejsze parametry
RamaKarbon (CF), 1,080 g
WidelecKarbon, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano 105 (R7100)
Liczba biegów24 (2 x 12)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-36T
HamulceShimano 105 R7120 hydrauliczne tarczowe, tarcze 160 mm
KołaNewmen Advanced G.34 karbon, 700c
OponyContinental Grand Prix TR 32 mm
Maks. szerokość opony38 mm
Waga (producent)8.4 kg (rozmiar M)
Rozmiary ramy2XS do 2XL
SztycaKarbonowa VCLS Canyona, zaprojektowana tak, by uginać się na nierównościach
BłotnikiFabryczne błotniki Canyona (fast fenders) pasują do opon do 35 mm
Maksymalne obciążenie systemu120 kg łącznie z rowerzystą, bagażem i rowerem

Uwaga dotycząca weryfikacji: Wszystkie dane pochodzą z własnej strony Canyona. Strona podaje wagę ramy jako 1080 g w specyfikacji i 950 g w tekście wyróżnień; używamy wartości ze specyfikacji. Nie podaje roku modelu, a nazwy plików zdjęć sugerują gamę z 2027 roku.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Canyon Irlandia (Endurace CF 7)

Wróć do tabeli ↑

Giant Defy Advanced 1
Najlepszy premium

Giant Defy Advanced 1

Najlepszy do: Elektroniczna zmiana biegów, długie trasy · Premium

Karbonowy rower endurance z elektroniczną Shimano 105 Di2, komfortowymi częściami D-Fuse i miejscem na opony 40 mm.

Reklama · linki partnerskie

Porównaj ceny w innych krajach

Każdy sklep podaje własną cenę, walutę i warunki dostawy. Nie każdy sklep wysyła za granicę, a podatki mogą się różnić.

Zalety

  • Elektroniczna zmiana biegów, precyzyjna i prawie bez regulacji
  • Kompozytowa sztyca i kierownica D-Fuse dla komfortu
  • Miejsce na opony 40 mm
  • Opony gotowe do jazdy bezdętkowej i wsparcie dealera

Wady

  • Najwyższa cena w zestawieniu
  • Koła aluminiowe zamiast karbonowych
  • Waga nie jest podana

Defy Advanced 1 to w tym zestawieniu komfortowy rower w stylu flagowym Giganta. Ma ramę i widelec karbonowe, a także kompozytową sztycę i kierownicę D-Fuse, zaprojektowane tak, by ograniczać wibracje podczas długich dni w siodle. Geometria jest przeznaczona dla osób, które chcą jeździć godzinami, a nie ścigać się, a miejsce na opony 40 mm otwiera szutrowe trasy i wyboiste drogi.

Dużą różnicą względem tańszych rowerów jest elektroniczna zmiana biegów. Shimano 105 Di2 zmienia bieg jednym naciśnięciem przycisku, wymaga mniej regulacji niż linki i działa płynnie nawet w złą pogodę. Ma korbę 50/34T, 12-rzędową kasetę 11-36T i hydrauliczne hamulce tarczowe z tarczami 160 mm. Aluminiowe koła Giant P-R1 mają opony Gavia Fondo 32 mm gotowe do jazdy bezdętkowej, co wielu jeźdźców będzie chciało wykorzystać przy niższym ciśnieniu.

Giant nie podaje wagi, a aluminiowe koła sprawiają, że Canyon Endurace CF 7 z karbonowymi kołami prawdopodobnie będzie żwawszy. Defy wygrywa pakietem: elektroniczne przerzutki, części komfortowe i dużą sieć dealerów, którzy go dopasują i serwisują.

To wybór, jeśli komfort na bardzo długich trasach i bezwysiłkowa zmiana biegów są ważniejsze niż najniższa możliwa cena.

Najważniejsze parametry
RamaKompozyt klasy Advanced (karbon)
WidelecKompozytowy, pełny kompozytowy ster, oś 12 mm thru-axle
Grupa napędowaShimano 105 Di2 (elektroniczna)
Liczba biegów24 (2 x 12)
Korby i kasetaKorba 50/34T, kaseta 11-36T
HamulceShimano 105 Di2 hydrauliczne tarczowe, tarcze 160 mm
KołaGiant P-R1 Disc aluminium, obręcze 25 mm, 700c
OponyGiant Gavia Fondo 0, 700 x 32c, gotowe do jazdy bezdętkowej
Maks. szerokość opony40 mm
Waga (producent)Nie podano
Rozmiary ramyXS, S, M, M/L, L, XL
KierownicaGiant Contact SL D-Fuse, 40.4 do 44.4 cm zależnie od rozmiaru
SztycaKompozytowa D-Fuse Giant, przesunięcie 14 mm

Uwaga dotycząca weryfikacji: Wszystkie dane pochodzą z własnej strony Giganta (rocznik modelu 2026). Giant nie podaje wagi, a strona nie wymienia mocowań.

Parametry sprawdzone w: Strona produktu Giant Irlandia (Defy Advanced 1)

Wróć do tabeli ↑

Poradnik zakupowy

Endurance, wyczynowy czy all-road?

Rowery wyczynowe stawiają cię nisko i wydłużają pozycję dla prędkości. Rowery endurance, jak wszystkie tutaj, podnoszą kierownicę i wydłużają rozstaw osi dla komfortu na długich dystansach. Wersje all-road idą dalej i mają miejsce na opony 35 do 40 mm, dzięki czemu możesz jeździć po szutrowych ścieżkach i nierównych drogach. Dla większości dorosłych, którzy jeżdżą dla kondycji, rekreacji lub na maratony, lepiej pasuje rower endurance.

Materiał ramy: aluminium czy karbon

Ramy aluminiowe są tańsze i wytrzymałe, a nowoczesne z karbonowym widelcem jeżdżą lepiej, niż wskazuje ich cena. Ramy karbonowe są lżejsze i można je ukształtować tak, by tłumiły wibracje, co pomaga na długich trasach, ale kosztują więcej. Dodatkowe pieniądze najczęściej mają sens wtedy, gdy kupują też lepsze koła i przerzutki.

Grupy napędowe: Shimano CUES, Tiagra i 105

Shimano CUES (10-rzędowy) i Tiagra (11-rzędowa) to grupy klasy podstawowej, które dobrze działają i są tanie w utrzymaniu. 105 ma 12 biegów i zmienia biegi oraz hamuje płynniej, a jej wersja Di2 jest elektroniczna. Zwróć też uwagę na kasetę: największa zębatka o 34 do 39 zębach znacznie ułatwia strome podjazdy.

Hamulce tarczowe i szerokość opon

Wszystkie rowery w zestawieniu mają hamulce tarczowe, które w deszczu hamują lepiej niż obręczowe i pozwalają montować szersze opony. Szerokość opony jest równie ważna jak rama. Opona 30 do 32 mm jest wygodna i szybka na asfalcie, a miejsce na 35 do 40 mm pozwala założyć błotniki lub jeździć po szutrze. Jeśli chcesz tej elastyczności, sprawdź maksymalny luz przed zakupem.

Dobór rozmiaru

Rozmiar ramy jest ważniejszy niż jakikolwiek komponent. Skorzystaj z tabeli rozmiarów producenta opartej na wzroście i długości wewnętrznej nogi oraz, jeśli możesz, z profesjonalnego dopasowania roweru. Marki dealerskie, takie jak Giant i Trek, pozwalają przymierzyć rozmiary w sklepie; marki sprzedające bezpośrednio, takie jak Canyon, dają szczegółową geometrię i okno zwrotu. Jeśli jesteś między rozmiarami, zastanów się, czy wolisz pozycję bardziej wyprostowaną, czy wydłużoną.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rower szosowy jest najlepszy dla początkującego?

Aluminiowy rower endurance z hamulcami tarczowymi i kasetą o szerokim zakresie. Giant Contend AR 3 i Canyon Endurace AllRoad są wygodne, wyrozumiałe i mają przełożenia, które pozwalają wjechać pod górę.

Czy karbonowe rowery szosowe są warte dodatkowych pieniędzy?

Karbon jest lżejszy i może być wygodniejszy, ale dobre rowery aluminiowe, takie jak Cube Attain SLX, oferują dużo osiągów za mniej. Karbon ma największy sens, gdy często jeździsz na długich dystansach i oszczędność wagi oraz wibracji jest odczuwalna.

Czy mogę jeździć rowerem szosowym po szutrowych ścieżkach?

Tak, jeśli rama ma miejsce na szersze opony. Canyon Endurace AllRoad przyjmuje opony 40 mm, a Giant Defy Advanced 1 również 40 mm. Rower ograniczony do opon 32 mm, jak Cube Attain SLX, lepiej trzymać na asfalcie i gładkich drogach.

Czy potrzebuję elektronicznej zmiany biegów?

Nie. Mechaniczne Shimano 105 jest precyzyjne i niezawodne, a tańsze w zakupie i naprawie. Elektroniczna zmiana, jak w Giant Defy Advanced 1, jest płynniejsza i wymaga mniej regulacji, ale trzeba ją ładować i kosztuje więcej.

Czy mogę zamontować błotniki do roweru szosowego?

Wiele rowerów endurance ma mocowania pod błotniki, w tym Trek Domane AL 4 i Canyon Endurace AllRoad, a Canyon oferuje fast fenders do CF 7. Jeśli jeździsz zimą, przed zakupem sprawdź mocowania i luz na oponę w każdym rowerze.

Rowery szosowe: gdzie kupić (Polska)?

Rynek: Polska. Porównujemy sklepy: Amazon.pl. Nie sprawdziliśmy jeszcze cen w tym kraju (Polska): przyciski otwierają aktualną cenę w każdym sklepie.